Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostre słowa biskupów na Jasnej Górze

0
Podziel się:

W homilii metropolia częstochowski abp Wacław Depo upomniał się o obecność wiary i religii w życiu publicznym.

Ostre słowa biskupów na Jasnej Górze
(PAP/ Waldemar Deska)

Około 100 tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski uczestniczyło na Jasnej Górze w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W homilii metropolia częstochowski abp Wacław Depo upomniał się o obecność wiary i religii w życiu publicznym.

_ Po raz kolejny proponuje się nam na ziemi polskiej wolność od Chrystusa i jego krzyża, poprzez spychanie religii chrześcijańskiej do spraw prywatnych; rzekomo Konstytucja RP, zapewniając neutralność światopoglądową państwa, zabrania uzewnętrzniać przekonania religijne w życiu publicznym _ - powiedział metropolita.

Jego zdaniem _ problem ten jest aktualny we wszystkich dziedzinach życia, ale zwłaszcza w obronie życia pod sercem matki i edukacji publicznej _. Abp Depo wskazał na konieczność obrony życia ludzkiego. Przywołał wyniki badań statystycznych, według których przeważająca większość Polaków jest przeciwna aborcji oraz metodom zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

_ 90 proc. Polaków, wobec tajemnicy - ukrywanej - zapłodnienia in vitro, mówi swoje +nie+, a 75 proc. Polaków uznaje aborcję za zbrodnię _ - powiedział metropolita częstochowski, powołując się na badania CBOS. Jak mówił, liczba osób podobnie myślących - według tych samych badań - wzrosła w odniesieniu do poprzednich lat. _ Opowiadamy się przeciwko kulturze i cywilizacji śmierci _ - skomentował arcybiskup.

Nawiązując do obchodzonego w Kościele święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, hierarcha przypomniał, że ogłaszając w 1950 r. dogmat o wniebowzięciu Maryi papież Pius XII _ zdecydowanie bronił wartości życia ludzkiego, deptanej przez materializm, który odrzucając śmiertelność człowieka oddawał ciało śmierci poprzez wojnę i przemoc _.

Wyjaśniając przesłanie święta Wniebowzięcia arcybiskup podkreślił, że Wniebowzięcie nie jest tylko - jak określała to dawna teologia - przywilejem Maryi, ale _ znakiem stylu Boga, który wywyższa pokornych _. _ To także znak przeznaczenia człowieka, które nie jest zatraceniem w nicości, ale pełnią jego życia w Bogu _ - wskazał.

Metropolita tłumaczył, że Wniebowzięcie nie jest również porzuceniem ziemi przez Maryję czy jej ucieczką od rzeczywistości i wartości życia ludzkiego, ale jest nową obecnością Maryi w Kościele, zobowiązującą chrześcijan do _ świadectwa codziennego życia wiary na wzór Maryi _.

Hierarcha podkreślił, że chrześcijanom nie wolno wątpić w przyszłe zmartwychwstanie, bo - jak mówił - _ wówczas wiara traci swój testament, a dar zbawienia w Jezusie Chrystusie staje się złudnym i niepotrzebnym _.

W swojej homilii metropolita częstochowski nawiązał również do 93. rocznicy bitwy warszawskiej, znanej jako _ Cud nad Wisłą _. _ Ta wojna nie zaczęła się na polskiej ziemi. Trzeba było bronić ojczyzny, wiary i Kościoła _ - mówił abp Depo, rozważając, czy ówczesna wojna polsko-bolszewicka miała sens.

Doroczne uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to jedno z najważniejszych świąt maryjnych i jedna z największych uroczystości na Jasnej Górze. W ciągu minionych dwóch tygodni do sanktuarium dotarło 55 pieszych pielgrzymek, w których wędrowało ponad 75 tys. osób.

Najwięcej pielgrzymów dotarło do Częstochowy w ciągu minionych trzech dni. Wielu z nich uczestniczyło w mszy, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Liczbę uczestników sumy pontyfikalnej biuro prasowe Jasnej Góry oszacowało na ponad 100 tys.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Pielgrzymów powitał generał zakonu paulinów - gospodarzy Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski. _ Matka Boża Zielna, jak nazywamy ją w dzisiejsze święto w polskiej tradycji, patrzy na polską niwę żniwną i razem z rolnikami dziękuje za zbiory. Ona współczuje polskiemu rolnikowi, którego trud nie zawsze jest sprawiedliwie wynagradzany i z ludźmi sumienia modli się o poprawę naszej doli _ - powiedział zakonnik.

_ Ta dobra gospodyni z ojczystego domu troszczy się nie tylko, żeby polskie spichlerze były pełne, żeby nikt nie był głodny czy odrzucony przez społeczną znieczulicę. Ona smuci się też z tymi, którzy widzą jasno, że wiele naszych sióstr i braci ginie z głodu moralnego, że wielu zagubiło się na drogach bez wiary, znieczulicy społecznej oraz życia jakby Boga nie było _ - podkreślił generał zakonu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tłumy pielgrzymów na Jasnej Górze Oprócz pieszych pielgrzymów rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.
Ks. Lemański nie godzi się na emeryturę Odwołujący księdza arcybiskup podkreślił, że publicznie głoszone poglądy ks. Lemańskiego _ nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła. _
Papież: Nie należy obawiać się odnowy struktur Kościoła Papież Franciszek powiedział w sobotę, że nie należy obawiać się odnowy struktur Kościoła. Przesłanie to wystosował podczas ostatniej przed letnią przerwą publicznej mszy w watykańskim Domu świętej Marty.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)