Notowania

wiesław suchowiejko
24.07.2012 06:00

Oświata w Polsce. PO chce szybko przepchnąć projekt ustawy

Dotychczasowe rozwiązania zostały zakwestionowane przez resort edukacji i Najwyższą Izbę Kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.suchowiejko.eu)

*Gmina, przekazując szkole dofinansowanie, uwzględni jej absolwentów. Takie rozwiązanie zakłada nowelizacja ustawy o systemie oświaty, którą w ekspresowym trybie zajmują się posłowie. *

Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie projektu. Jutro nowelizacją zajmie się cała Izba. Na piątek zaplanowano głosowanie.

Potrzebne są szybkie zmiany, by szkoły mogły otrzymać dotacje niezbędne do ich funkcjonowania - mówi sprawozdawca komisji Wiesław Suchowiejsko z PO.

- _ Panuje duża niepewność, co do ich bytu. Ze względu na to, że samorządy wstrzymały dotacje w okresie wakacji. Te które były przyznawane za absolwentów. Jeśli zatem zdążymy z uchwaleniem tej ustawy do końca wakacji, to pieniądze wrócą do szkół _ - mówił poseł.

Zdecydowana większość szkół otrzymywała te pieniądze jeszcze w ubiegłym roku - tłumaczy Wiesław Suchowiejko.

- _ Zdecydowana większość szkół otrzymywała te pieniądze za absolwentów. Zamieszania narobił raport NIK-u. Różne odpowiedzi na interpelacje poselskie też, ale ta ustawa to przecina _ - podkreśla.

Projekt zmiany ustawy o systemie oświaty, autorstwa posłów PO zakłada, że do liczby uczniów, na których przekazywana jest dotacja, wlicza się również absolwentów od ukończenia przez nich szkoły do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia.

Dotychczasowe rozwiązania zostały zakwestionowane przez resort edukacji i Najwyższą Izbę Kontroli. NIK stwierdziła, że dotacja przysługuje na ucznia, a nie absolwenta. Projekt dotyczy szkół publicznych, prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne,np. fundacje czy kościoły, a także niepublicznych, zarówno mających uprawnienia szkoły publicznej, jak i niemających takich uprawnień.

Czytaj więcej w Money.pl
"To najgorszy minister od ponad 20 lat" _ Rządy Krystyny Szumilas grożą upadkiem oświaty w Polsce _ - grzmią politycy opozycji.
Likwidacja 400 szkół. Wszystko w rękach... Najwięcej takich uchwał jak dotąd przekazały samorządy w województwach: wielkopolskim, lubelskim, śląskim i zachodniopomorskim.
Jeszcze jeden spór między PO a PSL Ludowcy są przeciwni alternatywnym metodom utylizacji medycznych odpadów. - _ Jak się je wrzuci do spalarni - bakterii nie będzie _ - argumentują.
Tagi: wiesław suchowiejko, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz