Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otyłość w Polsce. Jak z nią walczyć?

0
Podziel się:

Ostatnie dziesięciolecia XX wieku to lata epidemii otyłości na świecie. We wszystkich grupach wiekowych liczba ludzi otyłych nadal rośnie.

Otyłość w Polsce. Jak z nią walczyć?
(fatihhoca/iStockphoto)

Problem otyłości dzieci i młodzieży, czy kobiet planujących macierzyństwo, aspekty psychologiczne otyłości i jej powikłań - to niektóre tematy IV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, który odbędzie się od 12 do 14 września w Zawierciu (Śląskie).

_ Ostatnie dziesięciolecia XX wieku to lata epidemii otyłości na świecie. We wszystkich grupach wiekowych liczba ludzi otyłych nadal rośnie. Największe nasilenie problemu obserwujemy u osób w wieku średnim i starszym. Niestety, także spory odsetek nastolatków i dzieci jest otyłych _ - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i przewodnicząca komitetu organizacyjnego zjazdu prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wystąpienia podczas zjazdu będą mieli lekarze różnych specjalności. _ Będziemy zastanawiać się nad potrzebą wspólnych wytycznych w kwestii otyłości i jej powikłań po to, żeby dla dobra pacjenta mówić +jednym głosem+ _ - dodała prof. Olszanecka - Glinianowicz.

Uczestnicy zjazdu zajmą się m.in. otyłością dzieci i młodzieży, a także w praktyce położniczej i ginekologicznej. Eksperci będą mówić o zaburzeniach hormonalnych towarzyszących otyłości, związkiem między zdrowiem jamy ustnej a otyłością, nowych aspektach dietetycznego leczenia otyłości oraz aktualnych problemach chirurgii bariatrycznej.

_ Będziemy mówić o rzadko poruszanym problemie powiązań pomiędzy tkanką tłuszczową i mięśniową i tym co następuje w efekcie rozdźwięku pomiędzy tymi regulacjami. Pojawi się też mało dotychczas omawiana w zakresie związków z otyłością kwestia przewlekłej choroby żylnej, a także o zaburzeniach układu ruchu. Nie zabraknie także wykładów na temat współpracy ciała z psychiką w leczeniu otyłości _ - podkreśliła prof. Olszanecka - Glinianowicz.

Oprócz prelegentów z ośrodków naukowych całej Polski wykłady w Zawierciu wygłoszą też goście z zagranicy. Prof. Antonio Torres Garcia był prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Metabolicznych i Bariatrycznych, a prof. Garcia Caballero ma ogromne doświadczenie w zakresie chirurgii bariatrycznej i metabolicznej. Obydwaj pochodzą z Hiszpanii, gdzie proceduy medyczne, związanych z opieką nad pacjentami przed i po zabiegu są organizowane w sposób interdyscyplinarny.

Kolejny gość z zagranicy - prof. Renato Pasquali z Włoch - jest jednym z autorytetów w dziedzinie zaburzeń endokrynologicznych związanych z otyłością, przede wszystkim zaburzeń płodności i zespołu policystycznych jajników. Udział w zjeździe zapowiedziała także endokrynolog prof. Marija Pfeifer, zajmująca się od wielu lat problemami metabolicznymi i otyłością w Lublianie w Słowenii.

Czytaj więcej w Money.pl
Warzywa i owoce na receptę? Dwa szpitale z Nowego Jorku przystępują do programu pozwalającego lekarzom przepisywać pacjentom z grupy wysokiego ryzyka otyłością warzywa i owoce.
12-latek ważący 80 kilogramów W Polsce co piąte dziecko jest za grube. Dzisiaj zbyt puszyści, w przyszłości chorzy na nadciśnienie i cukrzycę.
Grubsi są bardziej szczęśliwi Nie da się jednak ukryć, że otyłość stanowi coraz większy problem nie tyle społeczny, medyczny, ale również ekonomiczny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)