Notowania

ruch palikota
20.10.2012 17:05

Palikot oburzył się na nich. "To jest karygodne"

Janusz Palikot skrytykował stanowisko Episkopatu Polski w sprawie poszanowania wolności sumienia parlamentarzystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

Janusz Palikot skrytykował stanowisko Episkopatu Polski w sprawie poszanowania wolności sumienia parlamentarzystów. Ruch Palikota uważa, że _ wszelkie próby nacisku na decyzje posłów w sprawie ustawy aborcyjnej, lub jakiegokolwiek innego aktu prawnego, są karygodne _.

W oświadczeniu prezydium Konferencji Episkopatu Polski podkreśliło, że Kościół nie stanowi prawa w Polsce, ale domaga się pełnego poszanowania wolności sumienia parlamentarzystów w głosowaniach. Prezydium KEP z uznaniem przyjmuje prace nad nowelizacją ustawy antyaborcyjnej _ tak, by pozwoliła ona uchronić życie osób z zaburzeniami genetycznymi _ - podkreślono.

Sejm w ubiegłym tygodniu nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu Solidarnej Polski przewidującego zakaz aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Było to możliwe, bo za dalszymi pracami nad projektem opowiedziało się 40 posłów PO, a 28 wstrzymało się od głosu. Tego samego dnia posłowie odrzucili natomiast projekt ustawy autorstwa Ruchu Palikota liberalizujący przepisy antyaborcyjne.

W opinii Janusza Palikota, 70 - 80 proc. społeczeństwa popiera takie postulaty jak edukacja seksualna, stosowanie środków antykoncepcyjnych, czy łatwiejszy do nich dostęp. _ - W tych sprawach Kościół nie pozwala na decyzje zgodne z własnym sumieniem. Przeciwko takiemu myśleniu protestujemy. Liczymy, że stanowisko Episkopatu spowoduje, że wiele ludzi w naszym parlamencie odważy się głosować z własnym sumieniem _ - dodał Palikot.

Jego zdaniem stanowisko Episkopatu to również _ reprymenda dla przedstawicieli Kościoła, którzy nie szanowali autonomii każdego posła, tylko narzucali określone stanowisko w rożnych innych sprawach _.

Jako przykład narzucania posłom określonego stanowiska Palikot zacytował słowa bp Tadeusz Pieronka: _ Debata o eutanazji i aborcji jest nie tylko niepotrzebna, ale i szkodliwa. Jeśli ktoś chce mieć wojnę, to będzie ją miał na własne życzenie. Stanowisko Kościoła od zawsze jest negatywne i nie widzę tu pola do dyskusji _.

_ - Co ma ta wypowiedź bpa Pieronka z wezwaniem do poszanowania autonomii każdego posła? To jest gwałt na tej autonomii. To jest wmawianie, że kobiety nie mają sumienia, nie mają własnego głosu, chyba, że jest to sumienie biskupa _ - powiedział przewodniczący Ruchu Palikota.

Palikot zaznaczył, że takie wypowiedzi hierarchów Kościoła to zastraszanie społeczeństwa. Jako przykład podał dane, z których wynika, że 80 proc kobiet chce liberalizacji ustawy aborcyjnej. _ Jednak ta większość w parlamencie tego nie chce, bo jest pociągana za sznurki przez Episkopat _ - mówił przewodniczący RP.

Posłanka Anna Grodzka, powiedziała, że na listach RP będzie zastosowany parytet - 50 proc. miejsc będą miały zapewnione kobiety. Dodatkowo zastosowany będzie tzw. suwak, czyli na przemian na liście będzie kobieta i mężczyzna. _ Robimy to po to, aby przełamać opór, jaki jest w mentalności ludzi. Żebyśmy mogli budować społeczeństwo zrównoważone _ - dodała.

Grodzka zaapelowała do kobiet, aby były aktywne w polityce i startowały w wyborach. _ - Władzę polityczną musimy wziąć siłą. Nikt nam tej władzy politycznej nie da. Pasywność jest polityką przegranych. Musimy być aktywne i zabiegać o swoje interesy _ - zaznaczyła.

Janusz Palikot zapowiedział, że jego ugrupowanie ponownie złoży projekt liberalizacji przepisów antyaborcyjnych.

_ - Tym razem złożymy ten projekt w trzech oddzielnych aktach prawnych: oddzielnie dostęp do środków antykoncepcyjnych, oddzielnie zagadnienia z zakresu edukacji seksualnej i oddzielnie przepisy dotyczące liberalizacji samej aborcji. Miejmy nadzieję, że przynajmniej dwa pierwsze punkty przejdą w tym Sejmie i posłowie Platformy zagłosują +za+ _ - powiedział poseł.

Przewodniczący Ruchu Palikota uczestniczył w sobotę w Rzeszowie w spotkaniu Ruchu Kobiet. To cykl spotkań, które mają się odbywać we wszystkich miastach wojewódzkich, a które służyć mają większej aktywizacji kobiet w życiu politycznym oraz prezentowaniu programu Ruchu Palikota dla środowisk kobiecych.

Czytaj więcej w Money.pl
Podarują Tuskowi spawarkę. Za słowa o... Za przejaw cynizmu i obłudy uznał Janusz Palikot wypowiedź premiera Donalda Tuska, że wolałby być wybitnym spawaczem niż wiecznie bezrobotnym politologiem.
Palikot chce wywołać wojnę światopoglądową Zdaniem Palikota, Polska jest już innym krajem i ok. 70-80 proc. społeczeństwa popiera m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej, in vitro, edukację seksualną.
Palikot ujawnia, kiedy zrezygnuje z polityki Szef Ruchu Palikota dziękuje Tuskowi i... cytuje Jarosława Kaczyńskiego.
Tagi: ruch palikota, palikot, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz