Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kościół w polsce
10.07.2013 19:22

Parafianie bronią ks. Lemańskiego, księża dziekani - abp. Hosera

Abp Hoser wystosował dekret, zgodnie z którym 53-letni proboszcz parafii w Jasienicy ks. Wojciech Lemański w trybie niemal natychmiastowym ma opuścić parafię i udać się do domu księży emerytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Dyjuk/REPORTER)

Środowisko _ Tygodnika Powszechnego _ i parafianie bronią ks. Wojciecha Lemańskiego, którego abp Henryk Hoser chce usunąć z parafii w Jasienicy. Z kolei podlegli hierarsze księża dziekani zapewniają go o _ kapłańskiej solidarności _ w dniach _ wielkiej medialnej kampanii nienawiści _.

Abp Hoser wystosował dekret, zgodnie z którym 53-letni proboszcz parafii w Jasienicy ks. Wojciech Lemański w trybie niemal natychmiastowym ma opuścić parafię i udać się do domu księży emerytów. Abp Hoser napisał m.in., że publicznie głoszone poglądy ks. Lemańskiego _ nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła _.

Tę decyzję hierarchy, w opublikowanym w internecie oświadczeniu, skrytykowały m.in. kluby _ Tygodnika Powszechnego _.

_ Człowiek, który inspiruje dialog na realnie istniejące, trudne i głęboko ludzkie tematy, dotyczące ważnej problematyki społecznej i etycznej, zostaje ograniczony zakazem wypowiedzi i odesłany na przedwczesną emeryturę. Rozpoczęty dialog zostaje przerwany i uniemożliwia się dalsze poszukiwanie płaszczyzny porozumienia. Kluby "Tygodnika Powszechnego" opowiadają się za chrześcijaństwem otwartym, które - według Jerzego Turowicza (wieloletniego redaktora naczelnego tego pisma) - powinno być "gotowe do dialogu z tym, co odmienne, gotowe do zaakceptowania wszystkiego co dobre, gdziekolwiek się znajduje". Pozostajemy głęboko zasmuceni zaistniałą sytuacją _ - napisano w oświadczeniu.

Według informacji mediów parafianie ks. Lemańskiego wystosowali list do nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, w którym bronią swojego proboszcza i krytykują abp. Hosera.

W liście członkowie rady parafialnej zwrócili się do nuncjusza m.in. o _ przypomnienie ks. arcybiskupowi, na czym powinna polegać posługa biskupia w stosunku do powierzonej mu "owczarni" _.

W ich ocenie hierarcha _ w żaden sposób nie szanuje i nie troszczy się o dobro parafian w Jasienicy _. Wytykają też, że _ na żaden list, prośbę czy skargę skierowaną do księdza arcybiskupa przez pojedynczych parafian, przez kolejne rady parafialne nie doczekali się żadnej reakcji _.

_ Jeżeli troska arcybiskupa o nas ma tak wyglądać, to my nie chcemy, by ksiądz arcybiskup się o nas troszczył. Ta wątpliwa troska sieje zamieszanie w parafii od trzech lat. Jest to celowe nękanie parafian i proboszcza _ - podkreślono w liście do nuncjusza. Według mediów list miał też trafić do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika oraz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Z kolei podlegli abp. Hoserowi księża dziekani napisali w liście do niego, że w ostatnich dniach obserwują _ wielką medialną kampanię nienawiści, godzącą w dobre imię Kościoła i Księdza Arcybiskupa, próbującą odebrać godność, honor i dobre imię ich Pasterzowi _.

_ Zapewniamy Księdza Arcybiskupa o naszej kapłańskiej solidarności i modlitewnej więzi, ufając, że z tego bólu nas wszystkich narodzi się większe dobro _ - napisali dziekani w liście opublikowanym dziś na stronie tygodnika _ Idziemy _.

Na terenie archidiecezji warszawsko-praskiej jest 20 dekanatów. List nie jest podpisany imiennie. Wydawcą tygodnika _ Idziemy _ jest Wydawnictwo Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Ks. Lemański na swoim blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Henryka Hosera m.in. za dokument bioetyczny episkopatu.

W poniedziałek ks. Lemański wydał oświadczenie, w którym napisał m.in., że czuje się w obowiązku wyjaśnić, co - według niego - stanowi rzeczywiste źródło postępowania abp. Hosera. Do oświadczenia dołączył kalendarium wydarzeń, które - w jego opinii - doprowadziły do konfliktu.

Poinformował, że w styczniu 2010 r. został wezwany przez abp. Hosera na rozmowę, która dotyczyła m.in. zaangażowania proboszcza w dialog chrześcijańsko-żydowski. _ Podczas tego spotkania doszło do, według mnie, niedopuszczalnego i skandalicznego zachowania abp. Hosera wobec mnie _ - napisał ks. Lemański.

W ostatnich dniach część mediów krytykowała abp. Hosera m.in. za organizację spotkania wiernych z ugandyjskim katolickim kaznodzieją z Ugandy Johnem Bashoborą na Stadionie Narodowym. Przypomniano też, że obecny ordynariusz warszawsko-praski przez wiele lat (od 1975 r.) był misjonarzem w Rwandzie, w której w latach 90. XX w. doszło do ludobójstwa. W odpowiedzi hierarcha przypomniał, że od września 1993 r. do sierpnia 1994 r., kiedy doszło do masowych mordów, nie było go w Rwandzie, bo odbywał tzw. rok formacyjny. Brytyjska dziennikarka śledcza Linda Melvern, która była konsultantem Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy, oceniła jednak, że abp. Hoser _ był częścią establishmentu _ i _ znał się z tymi, którzy dokonali tego mordu _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Bycie zakonnicą to nie bycie kucharką" _ Misją ludzi Kościoła jest głoszenie orędzia nadziei i pocieszenia _ - powiedział papież Franciszek podczas mszy dla kilku tysięcy seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek z całego świata.
Motyle zamiast ryżu Wypuszczenie owadów po ceremonii w kościele to nowa ślubna moda. Sprawdź, ile to kosztuje.
Kościół chce dalszego zwrotu majątku Kościół katolicki wskazuje, że państwo nadal ma ziemię odebraną mu przez komunistów.
Tagi: kościół w polsce, ksiądz, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz