Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pielgrzymka na Jasną Górę. Ponad 20 tys. wiernych dotarło do Częstochowy

0
Podziel się:

Oprócz pieszych pielgrzymów rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.

Pielgrzymka na Jasną Górę. Ponad 20 tys. wiernych dotarło do Częstochowy
(Damian27/cc/wikimedia)

Ponad 20 tys. pielgrzymów dotarło wczoraj pieszo na Jasną Górę. Największą grupę stanowili uczestnicy 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. Zgromadziła ona 7 tys. wiernych.

Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z pięciu, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na Jasną Górę przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz pieszych pielgrzymów rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.

Wczoraj pielgrzymi wzięli udział w sumie pontyfikalnej, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Całodniowe uroczystości zakończyły się wieczorem Apelem Jasnogórskim.

Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników. Stałą, liczącą 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z kilku, które co roku przychodzą ze stolicy do Częstochowy. W środę na Jasną Górę dotarła także 33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, w której w tym roku uczestniczyło 3,5 tys. wiernych. Zrzesza ona studentów oraz osoby związane z duszpasterstwem akademickim Warszawy i diecezji warszawsko-praskiej. Na pielgrzymów pod Szczytem jasnogórskim czekał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Około 600 osób przyszło z Warszawy z 30. Praską Pielgrzymką Rodzin. Wraz z nią do Częstochowy szła 7. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków. W tym roku było ich ponad 130, zarówno z ochotniczych, jak i Państwowej Straży Pożarnej.

W środę na Jasną Górę dotarła także 33. Piesza Pielgrzymka Podlaska (3,5 tys. osób, które przeszły od 387 do 413 km), 32. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej (ponad 1,4 tys. osób - 270 km), 31. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej (prawie 700 osób - 400 km). Z 35. Pieszą Pielgrzymką Archidiecezji Lubelskiej do Częstochowy przyszło ponad 2,5 tys, osób. W czasie 12 dni pątnicy przemierzyli 320 km.

Tysiąc osób uczestniczyło w 18. Łowickiej Pieszej Pielgrzymce Młodzieżowej. Ci pielgrzymi mieli do przejścia 223 km. 370 osób z całej Polski zgromadziła natomiast 22. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna.

Na Jasną Górę dotarła też w środę 22. Piesza Pielgrzymka Wojskowa. W Częstochowie żołnierze przemaszerowali Alejami Najświętszej Maryi Panny i złożyli kwiaty przy pomniku Jerzego Popiełuszki oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza. Złożył je tam również prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk z asystą Straży Miejskiej.

Piesze pielgrzymki, w których wędruje w sumie kilkadziesiąt tysięcy pątników, przybywają do Częstochowy od kilku dni. Najdłużej wędrowała grupa Kaszubów, która wyruszyła z Helu 25 lipca, docierając na Jasną Górę po 19 dniach marszu. Pielgrzymi przemierzyli prawie 640 kilometrów.

Większość pątników weźmie udział w dzisiejszych uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które co roku gromadzą na jasnogórskich błoniach wiele tysięcy wiernych. To obchodzone od V wieku święto należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Czytaj więcej w Money.pl
Rzemieślnicy pielgrzymowali na Jasną Górę W skierowanej do tego środowiska homilii metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga ubolewał, że wielu Polaków jest zmuszonych do szukania pracy za granicą.
Atak na Matkę Boską. Policja wyjaśnia sprawę 58-letni mężczyzna usiłował dzisiaj rano zniszczyć cudowny obraz Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.
Ruszyły wielkie dożynki na Jasnej Górze W święcie dziękczynienia uczestniczą najwyższe władze duchowne i państwowe, w tym prezydent, minister rolnictwa i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)