Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwsza rotacja Amerykanów odleciała z bazy w Powidzu

0
Podziel się:

Z bazy w Powidzu (Wielkopolskie) odleciał dzisiaj ostatni z amerykańskich samolotów transportowych C-130J Hercules.

Pierwsza rotacja Amerykanów odleciała z bazy w Powidzu
(AP/Fotolink/East News)

Z bazy w Powidzu (Wielkopolskie) odleciał dzisiaj ostatni z amerykańskich samolotów transportowych C-130J Hercules. Pierwszy rotacyjny pododdział amerykańskich sił powietrznych przez dwa tygodnie ćwiczył w Polsce - poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

Rotacyjny Komponent Lotniczy USAF ćwiczył przez ostatnie dwa tygodnie w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Teraz załogi wróciły do macierzystej bazy w Ramstein w Niemczech.

Z komunikatu DSP wynika, że podczas pobytu w Powidzu załogi i obsługa naziemna amerykańskich Herculesów wykonywały zadania codziennie w dwóch turach. Amerykanie latali w grupach nie większych niż trzy samoloty. _ - Gospodarze, żołnierze 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje taka wydzielona grupa samolotów na obcym terytorium, jak się przygotowuje do wykonania zadań i jak je wykonuje. Te doświadczenia przydadzą się polskim lotnikom podczas zagranicznych ćwiczeń i misji _ - poinformował rzecznik DSP.

Lotnicy z Powidza mają wykorzystać kontakty z kolegami z Ramstein do przygotowań przed ćwiczeniami lotnictwa _ Rodeo _ w USA, które mają się odbyć na przełomie lipca i sierpnia, w których w tym roku pierwszy raz weźmie udział polski Hercules.

Kolejna rotacja amerykańskich lotników w Polsce jest planowana między 10 a 26 maja. Wówczas w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) ma ćwiczyć ok. 120 lotników i sześć samolotów F-16.

Zgodnie z dwustronnym porozumieniem Amerykanie będą przylatywali do Polski na ćwiczenia raz na kwartał - dwa razy w roku mają przylatywać bojowe F-16, korzystając z baz w Łasku i w poznańskich Krzesinach; dwa razy transportowe C-130 Hercules, które będą stacjonować w Powidzu. W ramach wymiany szkoleniowej polscy oficerowie w USA będą służyć w bazach Luke (Arizona) i Pope (Północna Karolina), gdzie też stacjonują F-16 i C-130.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowa liczba samobójstw wśród żołnierzy Minister obrony USA Leon Panetta i inni mówią wprost o epidemii.
Przybywa grubych żołnierzy. Wylatują z armii Epidemia otyłości nękająca Amerykę rozszerzyła się także na wojsko.
Zamrozili im fundusze, teraz chcą odblokować Fundusze te były dotąd zamrożone z powodu sporu między Waszyngtonem a Islamabadem, m.in. z racji incydentu, w którym w listopadzie zginęli pakistańscy żołnierze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)