Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS chce świadczeń dla zesłanych do ZSRR

0
Podziel się:

Autorzy projektu szacują, że w Polsce żyje 33,6 tys. Sybiraków, a do świadczeń uprawnionych byłoby 24,5 tys. osób.

PiS chce świadczeń dla zesłanych do ZSRR
(Piotr VaGla Waglowski/własność publiczna/wikipedia)
bEKDFpzF

Klub opozycji złożył w Sejmie projekt ustawy, który zakłada przyznanie Sybirakom świadczenia pieniężnego za okres deportacji, a także ok. 1,3 tys. złotych renty. To świadczenie dla osób, które cierpiały, bo były obywatelami polskimi - uzasadniają posłowie PiS.

Zgodnie z projektem świadczenie pieniężne przysługiwałyby osobom, które w latach 1939-1956 z przyczyn politycznych, religijnych lub narodowościowych przebywały na przymusowym zesłaniu lub deportowaniu w ZSRR, były w tym czasie obywatelami polskimi oraz posiadają polskie obywatelstwo w chwili złożenia wniosku o przyznanie świadczenia.

Świadczenie wynosiłoby 400 złotych za każdy miesiąc trwania represji, jednak łącznie nie więcej niż 30 tys. złotych. O przyznaniu świadczenia decydowałby szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek osoby zainteresowanej. Do wniosku należałoby dołączyć dowody potwierdzające rodzaj i okres zesłania lub deportacji.

bEKDFpzH

Projekt zakłada również przyznanie Sybirakom renty inwalidzkiej inwalidy wojennego w wysokości ok. 1,3 tys. złotych miesięcznie. W uzasadnieniu do projektu wnioskodawcy podkreślają, że polskie ofiary nazizmu uzyskały już świadczenia ze środków przekazanych Polsce przez rząd Niemiec, a _ do tej pory nie została rozwiązana kwestia odszkodowań dla Polaków represjonowanych w Związku Radzieckich w latach 1939-1956 _.

Autorzy projektu podkreślają, że _ prawnym spadkobiercą ZSRR jest Federacja Rosyjska, z którą od 1993 r. Polska prowadzi rozmowy na temat odszkodowań dla polskich obywateli represjonowanych w Związku Radzieckim _.

_ Choć strona rosyjska deklarowała chęć pozytywnego rozwiązania tego problemu, przedstawiane przez nią konkretne propozycje były niestety dalece niesatysfakcjonujące. Można spodziewać się, że kwestia odszkodowań prawdopodobnie również w najbliższym czasie nie znajdzie pozytywnego rozwiązania. Stąd przed państwem polskim stoi zadanie zapobieżenia sytuacji, w której wszelkie rozmowy na ten temat staną się bezprzedmiotowe, gdyż nie będą już żyły osoby, które owe odszkodowania miałyby otrzymać _ - zaznaczyli posłowie PiS.

_ Jest to uprawnienie przyznane tej grupie osób, która cierpiała za to, że była obywatelami polskimi _ - podkreślili. Autorzy projektu szacują, że w Polsce żyje 33,6 tys. Sybiraków, a do świadczeń uprawnionych byłoby 24,5 tys. osób. Koszty wejścia w życie ustawy - jak oceniają wnioskodawcy - to ok. 676,2 mln złotych. Z kolei koszt wprowadzenia rent inwalidzkich dla Sybiraków, przy ok. 4,5 tys. uprawnionych, wyniósłby ok. 40 mln złotych rocznie.

bEKDFpzN
Czytaj więcej w Money.pl
Partia Demokratyczna chce do Europy Plus O wzmocnieniu Europy Plus mówił też rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.
Minister "nie widzi się w takim rządzie" Minister sprawiedliwości Marek Biernacki zadeklarował, że gdyby PO zawiązała koalicję z SLD, to nie widzi się w takim rządzie. - _ To inny system wartości _- powiedział dzisiaj.
Tego nie było od lat. PiS nokautuje Platformę Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzęń, partia Jarosława Kaczyńskiego jest liderem.
bEKDFpAi
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)