Notowania

rocznica stanu wojennego
12.12.2011 13:25

PiS ma projekty ustaw związane ze stanem wojennym

Mariusz Błaszczak zapowiedział złożenie dwóch projektów ustaw w związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Rybczyński)

*Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział złożenie dwóch projektów ustaw w związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Jeden dotyczy usunięcia symboli komunistycznych, a drugi emerytur skazanych funkcjonariuszy PRL. *

Błaszczak poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że pierwszy projekt zakłada zmianę w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy z okresu PRL. _ - Jak donoszą media, zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki pobierają tzw. emerytury resortowe pod zmienionymi nazwiskami i to jest niedopuszczalne _ - argumentował poseł.

Zwrócił uwagę, że obowiązuje ustawa, która wyklucza pobieranie emerytur mundurowych przez byłych funkcjonariuszy, którzy zostali skazani za zbrodnie okresu stalinizmu. _ - Chcemy wydłużyć ten okres do 1989 roku _ - podkreślił szef klubu PiS. - _ Byli funkcjonariusze, którzy dopuścili się przestępstw, nie powinni pobierać tzw. emerytur _ - dodał.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje już ustawa, zgodnie z którą ok. 40 tys. oficerów cywilnych służb specjalnych PRL - także tych pozytywnie zweryfikowanych w 1990 r. - otrzymuje zmniejszone świadczenia emerytalne. Ich średnia emerytura jest wyższa od uposażenia zwykłego emeryta.

PiS ponownie złoży też projekt ustawy dotyczący usunięcia symboli komunistycznych z życia publicznego. Błaszczak wyjaśnił, że chodzi m.in. o nazwy ulic i pomniki.

_ - Mamy nadzieję, że projekt tym razem będzie uchwalony. Będzie to dla nas test co do wiarygodności tych wszystkich, którzy uważają, że ich ugrupowania polityczne nawiązują do tradycji Solidarności _ - powiedział.

Projekt ustawy zakłada konieczność zmiany nazwy m.in. miejscowości, obiektów fizjograficznych, ulic, czy placów ustanowionych _ jako wyraz gloryfikacji ideologii komunistycznej lub osób, organizacji i ugrupowań, które działały na rzecz zaprowadzenia bądź utrwalenia władzy partii komunistycznej, na rzecz ustanowienia bądź utrwalenia zależności Polski od zagranicznych komunistycznych ośrodków dyspozycji politycznej lub na rzecz międzynarodowej ekspansji komunizmu _.

Projekt unieważnia również ordery, odznaczenia, odznaki, tytuły honorowe, dyplomy i wyróżnienia imiennie przyznane w latach 1944-1989 przez organy państwowe za działanie na rzecz ideologii komunistycznej.

Według założeń projektu, nie byłyby zmieniane nazwy upamiętniające osoby, _ które wniosły trwały wkład do kultury narodowej niezależnie od swojego zaangażowania politycznego _.

Błaszczak podczas konferencji wyraził ponadto nadzieję, że Sejm na posiedzeniu rozpoczynającym się 14 grudnia przyjmie uchwałę dot. stanu wojennego złożoną pod koniec listopada przez PiS. Jak podkreślono w projekcie, _ zbrodnia stanu wojennego jest tym boleśniejsza, iż wciąż pozostaje nieosądzona _.

Zaznaczył, że w opinii wielu podczas stanu wojennego _ doszło do zbrodni na narodzie polskim _.

_ - W celu utrzymania władzy Moskwy w Polsce dyktator, jakim był Wojciech Jaruzelski wyprowadził czołgi na ulice polskich miast. Wielu Polaków straciło życie, wielu zostało zmuszonych do emigracji. Polska wpadła w zapaść cywilizacyjną i gospodarczą. Te wszystkie krzywdy do dziś nie zostały naprawione. Zbrodniarze nie zostali osądzeni. Ci, którzy wprowadzili stan wojenny, nie odpowiedzieli za to przed sądem _ - zaznaczył.

Szef klubu PiS poinformował dziennikarzy, że szefowie sejmowych komisji finansów i spraw zagranicznych zgodzili się na zmianę terminów wtorkowych posiedzeń, tak aby nie kolidowały one z zaplanowanym na godz. 18 marszem niepodległości i solidarności. Według niego, obie komisje mają się zebrać o 16.30.

Czytaj więcej o rozliczaniu stanu wojennego
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t46463.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jaruzelski;wydal;ksiazke;o;stanie;wojennym,103,0,987495.html) Jaruzelski buduje wizerunek. To patriota? Wojciech Jaruzelski pisze, że stanu wojennego nie byłoby, gdyby podczas listopadowego spotkania trzech udało się dojść do porozumienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/autorzy;stanu;wojennego;znow;przed;sadem,211,0,789715.html) Autorzy stanu wojennego znów przed sądem Proces wrócił na wokandę po ponad półrocznej przerwie. Końca niestety nie widać.
Tagi: rocznica stanu wojennego, pis, stan, wojenny, jaruzelski, emerytury, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz