Notowania

historia
01.08.2011 16:48

PJN chce poprawy nauczania historii w szkołach

Paweł Kowal zarzucił obecnym władzom drastyczne zmniejszenie liczby lekcji tego przedmiotu w szkołach średnich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Cztery najważniejsze osoby w państwie: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk skończyli historię w sensie dosłownym i przenośnym - mówili na happeningu działacze partii Polska Jest Najważniejsza. Ugrupowanie to chce korzystać z izraelskich wzorów przy nauczaniu historii. *

Paweł Kowal, szef PJN, także absolwent historii, zarzucił obecnym władzom drastyczne zmniejszenie liczby lekcji tego przedmiotu w szkołach średnich. Jego zdaniem musi to skutkować obniżeniem poziomu wiedzy społeczeństwa na temat przeszłości Polski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PAWŁA KOWALA:

Pretekstem do debaty stał się wczorajszy wpis na jednym z portali społecznościowych ministra sprawa zagranicznych, Radosława Sikorskiego, który nazwał powstanie warszawskie _ narodową katastrofą _.

PJN proponuje nauczanie historii do matury i zakończenie kursu lekcjami z historii współczesnej. Podkreśla, że jeśli nawet ogranicza się historię w szkołach, to nie tę najnowszą, bo ona uczy polityki, praw człowieka i wszystkiego, co jest potrzebne do funkcjonowania w społeczeństwie.

Druga propozycja PJN dotyczy obowiązkowych objazdów historycznych dla uczniów ostatnich kla szkół średnich do miejsc ważnych ze względu na naszą przeszłość. Młodzież zrozumiałaby, że może mieć powody do dumy z własnej przeszłości - powiedziała Elżbieta Jakubiak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ELŻBIETY JAKUBIAK:

- _ Objazdy historyczne to byłoby doświadczenie spotkania z miejscami, z których Polacy wyruszali w bój o polską niepodległość _ - dodaje Elżbieta Jakubiak. Dlatego, zdaniem PJN, to powinien być obowiązek każdego maturzysty. PJN odwołuje się do tradycji państwa Izrael, którego cała młodzież kończąca szkoły średnie jeździ do źródeł swojej państwowości. Finansowanie objazdów zapewniłyby pieniądze państwa i komitetów rodzicielskich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t116772.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;w;gospodarce;chca;zmienic;po;wyborach;znamy;pomysly;partii,168,0,880808.html) To w gospodarce chcą zmienić po wyborach Money.pl sprawdził, czym w kampanii wyborczej będą grali politycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t79464.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondaz;polacy;nie;chca;w;sejmie;pjn,120,0,853624.html) Sondaż: Polacy nie chcą w Sejmie PJN Na popularności tracą trzy partie: PSL, SLD i PJN. Wybory wygrałaby Platforma Obywatelska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t130679.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jakubiak;zaden;posel;nie;zamierza;odejsc;z;klubu;pjn,6,0,851462.html) Jakubiak: Żaden poseł nie odchodzi z klubu Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak zapewniła, że w chwili obecnej nie ma aż takiego znaczenia, czy ugrupowaniu uda się utrzymać klub, czy nie.
Tagi: historia, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz