Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Początek roku szkolnego. Co będzie priorytetem?

0
Podziel się:

Rok szkolny 2013/2014 będzie Rokiem szkoły w ruchu - napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w specjalnym liście do uczniów, nauczycieli i rodziców z okazji inauguracji nowego roku szkolnego.

Początek roku szkolnego. Co będzie priorytetem?
(PAP/Rafał Guz)
bEErLOVx

Rok szkolny 2013/2014 będzie Rokiem szkoły w ruchu - napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w specjalnym liście do uczniów, nauczycieli i rodziców z okazji inauguracji nowego roku szkolnego.

Od kilku lat Ministerstwo Edukacji Narodowej nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Rok szkolny 2008/2009 był _ Rokiem przedszkolaka _; 2009/2010 - _ Rokiem historii najnowszej _; 2010/2011 - _ Rokiem odkrywania talentów _; 2011/2012 - _ Rokiem szkoły z pasją _, a 2012/2013 _ Rokiem bezpiecznej szkoły _.

_ - Ucząc się i pracując nie zapominajcie o tym, jak ważnym dla sukcesów w nauce jest ruch. Aktywność fizyczna sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu, wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Wykorzystujcie możliwości, jakie daje wam szkoła, samorząd, kluby sportowe i turystyczne. Oprócz regularnego uczestnictwa w obowiązkowych lekcjach wychowania fizycznego bawcie się i rywalizujcie w zawodach i grach sportowych, spacerujcie, pływajcie, jeździjcie na rowerze _ - napisała Szumilas w liście opublikowanym na stronie internetowej MEN.

bEErLOVz

Podkreśliła, że każdy rodzaj ruchu sprzyja zdrowiu, a udział w zawodach i rywalizacji kształtuje charakter, wytrwałość, uczy współdziałania w zespole i wyrabia nawyk dbania o własne zdrowie.

Zwracając się do uczniów minister zaznaczyła, że jest pewna, że inicjatywa "Roku szkoły w ruchu" pomoże im odkryć nowe możliwości i zaszczepi w nich zainteresowanie aktywnością fizyczną.

W liście Szumilas poruszyła też inne kwestie. Przypomniała, że rok szkolny 2013/2014 będzie kolejnym rokiem przygotowań do obniżenia wieku szkolnego i rozwijania edukacji przedszkolnej. _ Dotacja przedszkolna dla gmin, obniżenie opłat za przedszkola, wprowadzenie obowiązku nauki w szkołach dla dzieci sześcioletnich to działania, które sprzyjają wykorzystaniu potencjału rozwojowego dziecka i stwarzają warunki dla jego harmonijnego rozwoju _ - oceniła.

Przypomniała też, że w będzie to pierwszy rok szkolny, w którym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą uczyć się części przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Uczniowie mieli wybrać od dwóch do czterech takich przedmiotów. _ Rozpoznanie własnych talentów, rozwijanie zainteresowań, dogłębne poznanie wybranych dziedzin nauki pozwoli na lepsze przygotowanie się do studiowania i zaplanowania swojej przyszłości _ - zaznaczyła minister.

bEErLOVF

Odniosła się także do zreformowanego szkolnictwa zawodowego, w których coraz większe znaczenie nabiera praktyczna nauka zawodu, powiązana z rynkiem pracy. _ Uzyskanie solidnego wykształcenia zawodowego razem z wykształceniem ogólnym na odpowiednim poziomie będzie dla gwarancją zdobycia atrakcyjnej pracy _ - zapewniła.

Szumilas zapewniła rodziców, że wspólnie z samorządami dokłada wszelkich starań, aby zagwarantować uczniom jak najlepsze warunki do nauki odpowiadającej na nowe wyzwania cywilizacyjne. _ Życzę Wam wielu radosnych chwil związanych z sukcesami Waszych dzieci i dumy z ich osiągnięć _ - napisała.

Zwracając się do nauczycieli oceniła, że czeka ich _ kolejny rok wytężonej pracy nad kształtowaniem umysłów młodych ludzi _. _ Dzięki wam odkrywają swoje pasje, talenty i zdobywają nowe umiejętności. Jesteście przewodnikami uczniów i wychowanków, dzięki wam nauka w szkole jest dla nich ciekawa i inspirująca. Cenię państwa oddanie uczniom. Życzę sukcesów i satysfakcji z osiągnięć uczniów i własnej pracy _ - napisała.

Minister podziękowała też samorządowcom, za starania i zaangażowanie okazywane przy doskonaleniu funkcjonowania placówek oświatowych i wychowawczych. _ W szczególny sposób chcę Państwu podziękować za wysiłki, jakie wkładacie w przygotowanie szkół do obniżenia wieku spełniania obowiązku szkolnego oraz rozwój edukacji przedszkolnej _ - dodała. Rok szkolny 2013/2014 rozpocznie się w poniedziałek - 2 września.

bEErLOVG
Czytaj więcej w Money.pl
Apel do uczniów. O czym mają pamiętać? Spełnienia planów, odpoczynku oraz poznawania nowych miejsc i ludzi życzyła uczniom minister edukacji Krystyna Szumilas w specjalnym liście na zakończenie roku szkolnego 2012/2013.
Zbliża się rok szkolny, ale w sklepach pusto - _ Tłumów spodziewamy się w ostatni weekend sierpnia _ - powiedziała menedżerka jednego z warszawskich hipermarketów.
Już wiadomo ilu nauczycieli straci pracę Resort podkreślił, że dane o faktycznej liczbie zwolnionych nauczycieli będą znane późną jesienią bieżącego roku.
bEErLOWa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)