Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pogotowie przeciwpowodziowe w Płocku

0
Podziel się:

Służby przeciwpowodziowe w Płocku zobowiązały mieszkańców i pracodawców do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia się ze stref bezpośredniego i potencjalnego zagrożenia powodzią.

Pogotowie przeciwpowodziowe w Płocku
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Wisła w okolicach Kępy Polskiej w województwie Mazowieckim przekroczyła stan alarmowy. Według przewidywań sytuacja na rzece w tym rejonie zacznie się stabilizować od jutra.

Jak poinformował płocki Urząd Miasta, poziom Wisły w rejonie Płocka systematycznie się podnosi. W najniżej położonej dzielnicy miasta - Borowiczki - rzeka osiągnęła 248 cm, czyli stan ostrzegawczy. Służby przeciwpowodziowe w Płocku zobowiązały mieszkańców i pracodawców _ do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego i potencjalnego zagrożenia powodzią, substancji zagrażających środowisku _.

Przed południem poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 484 cm, czyli 34 cm ponad stan alarmowy, a w Wyszogrodzie 536 cm, czyli 36 cm powyżej stanu ostrzegawczego."Specjaliści hydrolodzy w oparciu o prognozy pogody przewidują spadek poziomu wody już od jutra" - zaznaczyła rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak. W związku ze wzrostem poziomu Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów od soboty do odwołania obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Zobacz jak rzeka Arga zalewa hiszpańską Pampelunę

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/wysoki-poziom-hiszpanskich-rzek-arga-zalewa-pampelune-g557007.html)

Mieszkańcy położonej na lewym brzegu Wisły doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, gdzie znajdują się miejscowości powiatu płockiego dotknięte powodzią w 2010 r., zostali powiadomieni w sobotę o przyborze rzeki dzięki informacji nadanej przez zintegrowany system ostrzegania ludności. System ten został zainstalowany w listopadzie 2012 r. w strażnicach Ochotniczych Straży Pożarnych w miejscowościach: Juliszew, Wiączemin, Troszyn Polski i Dobrzyków.

Główna część systemu znajduje się w wydziale zarządzania kryzysowego starostwa płockiego, które w sytuacji zagrożenia uruchomia lub wstrzymuje alarmy. System ma 12 zakodowanych sygnałów ostrzegawczych obowiązujących w Unii Europejskiej. Pozwala też na posługiwanie się komunikatami głosowymi.

System za 120 tys. zł kupiono w ramach międzynarodowego projektu INARMA obejmującego działania na rzecz zapobiegania powodziom i ich skutkom. Oprócz reprezentującego Polskę powiatu płockiego uczestniczą w nim regiony z Węgier, Niemiec, Austrii i Włoch.

Czytaj więcej w Money.pl
Łódzkie: W 11 miastach alarm powodziowy Stany alarmowe przekroczone zostały na ośmiu rzekach w Łódzkiem. Hydrolodzy przewidują dalsze wzrosty stanów wody w rzekach. Trwa szacowanie strat.
PCK wysłał pomoc dla powodzian w Dreźnie Dolnośląski PCK nie prowadził specjalnej zbiórki, wysłany sprzęt pochodził z magazynów organizacji
Węgierska stolica bezpieczna? Woda opada W nocy, przez osiem godzin, wody w Dunaju osiągnęły maksymalny poziom 891 cm. O szóstej rano poziom rzeki wynosił 889 cm. Wały przeciwpowodziowe wytrzymują napór wody.
Waltz: Winny stary system odwadniania Fragment Trasy Toruńskiej został całkowicie zalany na wysokości ul. Mickiewicza, woda miała nawet 2 metry głębokości. Pod wodą znalazło się kilka samochodów.
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)