Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki polska-rosja
17.08.2012 11:01

Pojednanie Rosji i Polski nastąpi nieprędko

W pojednaniu między polskim Kościołem i rosyjską Cerkwią nie uczestniczy Cerkiew białoruska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Pojednanie Rosji i Polski na wzór pojednania polsko-niemieckiego nie nastąpi prędko - komentuje wizytę w Polsce zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryla białoruski historyk kultury Anatol Sidarewicz dla niezależnego tygodnika _ Nasza Niwa _.

Sidarewicz zwraca uwagę, że chociaż autorytet Kościoła katolickiego w Polsce jest wysoki, to abp Józef Michalik musiał już bronić orędzia, jakie ma zostać podpisane z Cyrylem. _ - Oznacza to, że pewna część społeczeństwa nie zgadza się z jego podejściem do problemu _ - ocenia historyk, cytowany na stronie internetowej _ Naszej Niwy _.

Podkreśla on także, że choć autorytet Cerkwi prawosławnej w rosyjskim społeczeństwie pozostaje wysoki, to także ona była ostatnio krytykowana. Przytacza przykład luksusowego zegarka Cyryla, którego wyretuszowanie na zdjęciu wywołało oburzenie, czy też sprawę Pussy Riot.

Ponadto - zauważa Sidarewicz - _ do poprawy rosyjsko-polskich stosunków nie wystarczy dobra wola Kościoła i Cerkwi. Jest potrzebna chęć klasy politycznej i elit intelektualnych _. Przypomina przy tym, że układ o normalizacji stosunków między Polską i RFN zawarto aż 5 lat po orędziu biskupów polskich do niemieckich, a Polska i Niemcy zostały sojusznikami dopiero po upadku komunizmu.

_ - Współczesna rosyjska klasa polityczna pod względem mentalności pozostaje imperialna - uważa Siadrewicz. - Dlatego nie sądzę, by przyjaźń Rosji i Polski była perspektywą najbliższej przyszłości _.

Zauważa on również, że w pojednaniu między polskim Kościołem i rosyjską Cerkwią nie uczestniczy Cerkiew białoruska. - _ Białoruś musi prowadzić własny dialog z Polską, bo mamy swoje specyficzne porachunki historyczne, w tym w sferze stosunków międzynarodowych _ - ocenia Sidarewicz, przypominając o przedwojennych rządach Polski na zachodniej Białorusi.

Jego zdaniem za to, iż Cyryl podczas wizyty w Polsce _ wypowiada się jak gdyby także w imieniu Białorusi _, ponoszą odpowiedzialność białoruskie władze, które _ nie domagały się od Moskwy utworzenia u nas Cerkwi o statusie choćby zbliżonym do ukraińskiej _. _ Nie mówię już o tym, że konfrontacyjna polityka władz w Mińsku i ich permanentne kłótnie z Warszawą doprowadziły do tego, że stosunki między sąsiednimi państwami przypominają okres zimnej wojny _ - kończy Sidarewicz.

O wizycie Cyryla w Polsce krótko wspomina też w piątek niezależna gazeta _ Narodnaja Wola _. W notce zatytułowanej _ Niczego podobnego w polsko-rosyjskiej historii jeszcze nie było _ gazeta nazywa orędzie, które ma być podpisane podczas wizyty, _ pierwszym dokumentem takiego rodzaju _, mającym _ szczególne znaczenie w kontekście nieprostej historii stosunków między dwoma narodami _.

Czytaj więcej w Money.pl
Historyczne wydarzenie. To taka pierwsza wizyta w Polsce Jej kluczowym punktem ma być podpisanie ważnego orędzia.
Rosja stanie w obronie sąsiada Polski? Alaksandr Łukaszenka zapewnił na spotkaniu z Ławrowem, że stanowisko jego kraju w kwestiach międzynarodowych w pełni pokrywa się ze stanowiskiem Rosji.
Będzie ostry atak na Rosję i Putina w Polsce? Kandydat Republikanów na prezydenta USA Mitt Romney tęskni za prostymi moralnymi prawdami czasów zimnej wojny - pisze brytyjski Guardian.
Tagi: stosunki polska-rosja, rosja, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz