Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy na Białorusi. MSZ odpiera zarzuty ZPB o upolitycznieniu finansowania

0
Podziel się:

Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi zaapelował do uczestników IV Zjazdu Polonii o przygotowanie specjalnego programu pomocy dla oświaty i kultury polskiej w tym kraju.

Polacy na Białorusi. MSZ odpiera zarzuty ZPB o upolitycznieniu finansowania
(selensergen/iStockphoto)

Decyzje o finansowaniu projektów polonijnych na Wschodzie - czy zapadają w MSZ, czy w Senacie - w tym samym stopniu reprezentują polską rację stanu - tak MSZ odpowiada na zarzut Związku Polaków na Białorusi o upolitycznieniu rozdziału funduszy dla Polonii.

Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi zaapelował w liście do uczestników IV Zjazdu Polonii o przygotowanie specjalnego programu pomocy dla oświaty i kultury polskiej w tym kraju. _ Nowe, upolitycznione warunki finansowania Polonii i Polaków stały się dla nas, Polaków na Białorusi, prawdziwym ciosem, uderzyły we wszystkie nasze struktury, podważyły wiarę w instytucje wspierające naszą działalność _ - napisano w liście.

_ Zawarty w liście zarzut upolitycznienia rozdziału funduszy dla Polonii jest zupełnie nietrafiony. Decyzje o finansowaniu projektów polonijnych na Wschodzie, czy zapadają w MSZ, czy w Senacie RP, w takim samym stopniu reprezentują polską rację stanu _ - czytamy w przekazanej w piątek wieczorem PAP reakcji MSZ na list Związku Polaków na Białorusi.

_ Brak stosownych, rzetelnych i terminowych informacji z MSZ, a tym samym - organizacji pozarządowych - o obiektywnej sytuacji z finansami, programami, o nowych wymaganiach i formacie planowanej pomocy, spowodował ogromne rozczarowanie, stres, zagubienie i dezinformację organizacyjną _ - czytamy w liście ZPB.

MSZ odpowiada: _ dystrybucja środków będących w dyspozycji MSZ na współpracę z Polonią i Polakami za granicą jest realizowana w formie otwartych konkursów ofert zgodnie z zapisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przykładem może być prasa polska, która ukazuje się na Białorusi regularnie. Fundusze na ten cel otrzymała Fundacja Wolność i Demokracja w czerwcu tego roku _.

_ Ponieważ Polacy na Białorusi znajdują się w szczególnej sytuacji, chociażby w porównaniu z Litwą czy Ukrainą, gdzie legalnie działają polskie szkoły, trzeba byłoby przemyśleć, w jaki sposób tu działać. W naszym liście przedstawiamy swoje propozycje _ - powiedziała PAP szefowa ZPB Andżelika Orechwo.

Wśród zawartych w liście propozycji jest wypracowanie strategii szkolnictwa polskiego na Białorusi, podtrzymanie istniejących oraz tworzenie nowych punktów polskiej edukacji, zwiększenie sposobności do stabilnego rozwoju polskich organizacji prowadzących działalność kulturalno-oświatową, a także przygotowanie specjalnego programu pomocy dla oświaty i kultury polskiej na Białorusi ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw oddziałów terenowych ZPB

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozytywnie odniosło się do tego pomysłu. _ Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjmuje konstruktywne propozycje przygotowania specjalnego programu pomocy dla oświaty i kultury polskiej na Białorusi, przedstawione przez Związek Polaków na Białorusi w liście do uczestników IV Zjazdu Polonii w Warszawie, w którym biorą udział przedstawiciele MSZ, w tym Podsekretarz Stanu Jerzy Pomianowski _ - czytamy w oświadczeniu MSZ.

Zapewniono też, że MSZ traktuje wsparcie Polonii na Wschodzie absolutnie priorytetowo, co znajduje wyraz w _ ciągłym wspieraniu przez rząd i resort spraw zagranicznych tej sfery współpracy z organizacjami polonijnymi _. Była szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, pytana o list Związku powiedziała, że jako jego prezes wszystkie sprawy załatwiała w drodze pertraktacji.

_ Ponieważ władze Białorusi zawsze zarzucały Polsce wspieranie nas, zarzucają i będą zarzucać, to myślę, że takiego typu sprawy trzeba rozważać bardzo dyskretnie w drodze rozmów _ - dodała. Pytana, czy podpisałaby się pod tym listem, Borys odparła: _ wstrzymałabym się, ponieważ sytuacja na Białorusi generalnie nie jest łatwa _.

Z kolei marszałek Senatu Bogdan Borusewicz pytany o list powiedział, że nie zna listu. Podkreślił jednak duże wsparcie polskich władz dla rozwiązywania problemów Polaków na Białorusi. _ (...) nie widzę tutaj możliwości większego zaangażowania, ponieważ to zaangażowanie jest maksymalne _ - powiedział.

Czytaj więcej o sytuacji na Białorusi w Money.pl
Zachód szykuje się na białoruskie wybory Kierownictwo misji obserwacyjnej OBWE na wrześniowe wybory parlamentarne przybyło dziś rano na Białoruś.
Niewykluczone zdjęcie sankcji wobec ważnego ministra Białorusi Może to oznaczać, że Makiej będzie np. wykreślony z listy osób objętych unijnymi sankcjami, ale na to jednogłośnie musiałoby zgodzić się wszystkich 27 ministrów spraw zagranicznych.
Reżim łaskawy w sprawie "desantu misiów" Młodzi ludzie, którym postawiono zarzuty w związku z akcją zrzucenia nad Białorusią pluszowych misiów z apelami o wolność słowa, zostali zwolnieni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)