Notowania

zamieszki w egipcie
02.02.2011 08:41

Polacy o Egipcie: Siekiery i szabrownicy

Samolot PLL LOT z około 100 osobami na pokładzie wylądował na warszawskim lotnisku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Problemy z zakupem żywności w sklepach, strzały na ulicach, bandy szabrowników, chaos na lotnisku, brak łączności telefonicznej oraz internetowej, ale jednocześnie życzliwość mieszkańców, tak o Kairze opowiadali Polacy, którzy wczoraj wieczorem wrócili do Warszawy.

Samolot PLL LOT z około 100 osobami na pokładzie wylądował na warszawskim lotnisku Chopina około godziny 19. Większość pasażerów to Polacy.

_ - Ulice Kairu są puste i smutne. Pozabijane sklepy, większość atrakcji turystycznych, jak np. muzea, nieczynna. W ciągu dnia niewiele jest miejsc, które można zwiedzić, czas na to jest też ograniczony, ponieważ od godziny 15 do 6 rano trwa godzina policyjna _ - powiedział pan Henryk.

_ - Nasz autokar jechał nocą, widzieliśmy grupy ludzi, którzy grasowali na ulicach; stali z maczugami, siekierami, przy rozpalonych ogniskach. Część z nich pilnowała własnego dobytku _ - opowiadał z kolei pan Marian, który wraz z żoną przyjechał z Luxoru do hotelu w Kairze trzy dni temu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t130460.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/biuro;odwolalo;wycieczke;jakie;masz;prawa,121,0,763769.html) Biuro odwołało wycieczkę. Jakie masz prawa?
Jego żona mówiła, że przed północą ich autokar został zatrzymany na jednej z tzw. bramek kontrolujących.

- _ Kierowca został wyciągnięty na zewnątrz, ręce miał założone z tyłu na kark i czterech wojskowych mierzyło do niego z karabinów. Nie wiedzieliśmy, czy zaczną do niego strzelać. To były straszne emocje. Ale sprawdzili, że jesteśmy turystami i puszczono nas dalej _ - opowiadała.

Tomek, który spędził w Kairze jeden dzień, był przed siedzibą tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych oraz telewizji. _ - W centrum miasta popołudniami są "zadymy" . Łatwo można oberwać kamieniem albo jakimś innym przedmiotem. Tłum chce zmian i czuć to, kiedy się na nich patrzy _ - relacjonował.

Panią Helenę ujęła życzliwość mieszkańców Kairu. _ - Ludzie są bardzo przyjaźni i serdeczni dla turystów. Jest to ruch oddolny, a zatem nie jest on skierowany przeciw obywatelom. Bardzo dobrze jest odbierane przez mieszkańców Kairu wojsko. Wchodzą na czołgi i robią sobie zdjęcia _ - opowiadała.

Pasażerowie polskiego rejsu mówili o chaosie, jaki panował na lotnisku w Kairze, ale podkreślali, że czuli się bezpiecznie.

_ - Mnóstwo ludzi czeka na lotnisku, by się wydostać do swoich krajów. Egipcjanie nie panują nad sytuacją. Jest dezorganizacja, nie przyjmują do terminalu pasażerów, którzy nie mają zaklepanego lotu _ - opowiadała pani Elżbieta. Wspomniała jednak o innym problemie: - _ Spędziliśmy jedną noc na lotnisku, bez picia i jedzenia. Dopiero jak przyjechał konsul, otrzymaliśmy posiłek _ - powiedziała.

Również Marcin ubolewał, że w strefie dostępnej dla wszystkich brakowało napojów i jedzenia. - _ Dopiero w strefie bezcłowej mogłem sobie coś zakupić do picia _ - mówił.

Pan Krzysztof poleciał do Kairu w interesach, ale ze względu na zamieszki jego spotkania zostały odwołane. _ - Wrócę tam, jak tylko sytuacja się uspokoi _ - zapowiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t130581.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/demonstracje;w;egipcie;przebiegaja;pokojowo,180,0,764084.html) Demonstracje w Egipcie przebiegają pokojowo - Naród i armia działają ręka w rękę. Precz z Mubarakiem - skandują protestujący.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t130523.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/turysci;z;egiptu;wracaja;po;reszte;poleci;wojsko,86,0,763478.html) Turyści z Egiptu wracają. Po resztę poleci wojsko? Dziś do stolicy Egiptu leci samolot LOT, by zabrać stamtąd część Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t130466.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/msz;ewakuujemy;z;egiptu;wszystkich;polakow,62,0,763198.html) MSZ: Ewakuujemy z Egiptu wszystkich Polaków Do Kairu poleci samolot LOT, który zabierze stamtąd Polaków.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz