Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy popierają zakaz palenia

0
Podziel się:

Pracownicy branży gastronomicznej podkreślają, że lepiej się czują.

Polacy popierają zakaz palenia
(monkeybusinessimages<br>/iStockphoto)
bFeQitaZ

Zakaz palenia w lokalach przynosi efekty. Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Manko wynika, że blisko 74 proc. badanych pracowników lokali gastronomicznych popiera ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych.

Stowarzyszenie Manko przeprowadziło badanie na próbie 400 respondentów, pracowników branży gastronomicznej w Krakowie. Miało ono na celu znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: _ Co sądzą pracownicy lokali o wprowadzonym zakazie palenia? _ oraz _ Czy zakaz palenia przyjął się w krakowskich lokalach? _.

Wyniki, przedstawione podczas konferencji prasowej, pokazały, że 73,9 proc. badanych pracowników popiera nową ustawę o zakazie palenia w miejscach ogólnodostępnych, a 48,3 proc. dostrzega poprawę zdrowia.

bFeQitbb

Na zlecenie Stowarzyszenia Manko TNS OBOP przeprowadził badanie także na grupie reprezentatywnej 1005 Polaków powyżej 15. roku życia.

_ - Wyniki badań są bardzo pozytywne. Pokazują, że wprowadzenie zakazu palenia poprawiło sytuację zdrowotną Polaków. Najważniejszym jest to, że wzrosło poparcie klientów dla nowelizacji ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych _ - powiedziała Magdalena Petryniak, koordynator kampanii _ Lokal bez papierosa _.

Z analiz wynika, że 68 proc. palących i 84 proc. niepalących klientów, popiera wprowadzenie obostrzenia. Mimo znaczącego poparcia ze strony uzależnionych od tytoniu zaobserwowano, że 30 proc. z nich nadal nie wierzy, że palenie powoduje śmiertelne choroby.

bFeQitbh

W związku z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych w listopadzie 2010 roku, właściciele lokali obawiali się o spadek zainteresowania klientów ich lokalami. _ _

_ - Klienci nie tylko nie przestali przychodzić do lokali gastronomicznych, ale zaczęli częściej je odwiedzać. Z badań wynika, że około 10 proc. palących przychodzi częściej do miejsc uwolnionych od dymu. Podejrzewamy, że są to klienci, którzy zaczęli wracać ze swoimi rodzinami, będąc pewnymi, że w mniejszym stopniu są narażeni na bierne palenie _ - powiedziała Petryniak.

Badanie wykazało także, że bierne palenie w miejscach publicznych znaczenie zmalało. _ Mamy nadzieję, że w długim okresie przełoży się to na poprawę zdrowia Polaków. Podobne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, udowodniły, że ilość zawałów serca spadła o 30 proc. Miejmy nadzieję, że będzie tak i w naszym kraju _ - dodała Petryniak.

15 listopada 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nowelizacja przewidziała zakaz palenia w miejscach publicznych, w tym w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

bFeQitbi
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t90922.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dwie;trzecie;polakow;cieszy;zakaz;palenia,141,0,767629.html) Dwie trzecie Polaków cieszy zakaz palenia Polacy bardzo dobrze oceniają wprowadzoną w zeszłym roku ustawę antynikotynową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t92699.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;coraz;bardziej;hojni;i;szczesliwsi,63,0,767295.html) Polacy coraz bardziej hojni i szczęśliwsi Blisko połowa Polaków odczuła szczęście. Nadal niewiele czytamy i rzadko chodzimy do teatru.
bFeQitbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)