Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy w Afganistanie. Co po wycofaniu wojsk?

0
Podziel się:

- Zapewne będziemy chcieli Afgańczykom w różnych formach pomagać - mówił wczoraj dziennikarzom minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Polacy w Afganistanie. Co po wycofaniu wojsk?
(Bartosz KRUPA/East News)
bESilIIB

Polacy nie stracą zainteresowania Afganistanem po wycofaniu się koalicji z tego kraju. Po 2014 r. zapewne będziemy chcieli Afgańczykom w różnych formach pomagać - mówił wczoraj w Szczecinie dziennikarzom minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Pytany o podpisaną wczoraj przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Afganistanie umowę międzyrządową o współpracy mówił: _ - To porozumienie zastępuje porozumienie, które jeszcze od lat 20. łączyło Polskę i Afganistan, i potwierdzam naszą wolę co do tego, by rok 2014 nie był taka cezurą, gdzie Polacy i Polska stracą zainteresowanie Afganistanem. Zapewne będziemy chcieli w różnych formach Afgańczykom i Afganistanowi pomagać. Co do udziału żołnierzy, nie ma żadnych decyzji dla nas poza rok 2014, wtedy z Afganistanu razem z całą koalicją się wycofujemy _.

Podpisany przez Sikorskiego dokument jest rozwinięciem umowy międzypaństwowej zawartej w 1927 roku. Reguluje zasady współpracy m.in. w dziedzinie gospodarki, edukacji i kultury.

bESilIID

Zgodnie z ustaleniami przyjętymi na majowym szczycie NATO w Chicago misja NATO po 2014 roku obejmować będzie działania z obszaru szkolenia, doradztwa i wsparcia. Sojusz nie będzie natomiast prowadził operacji typowo bojowych.

Komentując obecną sytuację w Afganistanie Siemoniak podkreślił, że stabilizuje się ona od kilu lat, choć - jak zaznaczył - nie jest to ten poziom, którego życzyliby sobie Afgańczycy, czy koalicja międzynarodowa.

_ - Jeżeli mierzyć stabilizację tym, że sami Afgańczycy przejmują odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju, to stabilizacja istotnie postępuje. Do 2014 zakładamy, że przejmą odpowiedzialność za całe terytorium tego kraju _ - dodał minister.

_ - Już dziś więcej niż połowa terytorium i połowa obywateli jest rządzonych przez samych Afgańczyków. Są też widome znaki stabilizacji, takie jak funkcjonowanie instytucji czy odbudowa infrastruktury _ - powiedział.

bESilIIJ

12. zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie liczy 1800 żołnierzy i pracowników wojska, czyli o 700 osób mniej niż poprzednia. Zmianę w większości tworzą żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Minister razem z żołnierzami z misji wysłuchał w Szczecinie koncertu bożonarodzeniowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni też pojechali do Afganistanu Obecnie szykują się do działań zimowych. Kolejna, dwunasta już zmiana przejęła właśnie obowiązki w głównej bazie w Ghazni.
Zostajemy w Afganistanie. MSZ to obiecał _ Polska będzie pomagać Afganistanowi po zakończeniu misji NATO _ - zadeklarował minister spraw zagranicznych. Chcą od nas pieniędzy.
Ile wydamy na Afganistan? Sikorski ujawnia Szef polskiej dyplomacji spotka się z prezydentem Hamidem Karzajem i podpisze nową umowę międzyrządową o współpracy.
bESilIJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)