Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Politycy na kontrakty! Pikieta przed Sejmem

0
Podziel się

Demonstrujące pielęgniarki chciały wesprzeć koleżanki, które rozpoczęły głodówkę.

Politycy na kontrakty! Pikieta przed Sejmem
(PAP/Tomasz Gzell)
bEhVtHlx

**Kilkaset pielęgniarek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych demonstrowało przed Sejmem. Domagały się zakazu zatrudniana pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów.

Pielęgniarki przywiozły ze sobą transparenty z logo związku i nazwami regionów, z których przyjechały. Wiele z nich trzymało żółte kartki. _ - Pokazujemy je politykom jako ostrzeżenie, by wzięli się do roboty _ - wyjaśniła jedna z protestujących.

Członkinie OZZPiP rozwinęły duży czerwony transparent, na którym widniało hasło: _ Brak podwyżek, brak zarobków, brak pracy. Recepta na kryzys _. Wznoszono okrzyki: _ Politycy bądźcie zdrowi! _ _ Politycy na kontrakty! _ _ Wystawimy wam faktury! _

bEhVtHlz

_ - Chodzi nam o to, by nie wprowadzać kontraktów w szpitalach, gdzie jeszcze ich nie ma. Mówi się o 13 dyżurach na kontrakcie. Tylko, że nikt nie informuje, że są to dyżury 24-godzinne _ - powiedziała pielęgniarka ze szpitala powiatowego w Nowym Targu.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t46705.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kopacz;wsciekla;pielegniarki;mnie;zwodzily,187,0,797371.html) Kopacz wściekła: pielęgniarki mnie zwodziły - Nie wierzymy w zapewnienia Ministerstwa Zdrowia. Było już wiele obietnic, żadna z nich nie została spełniona _ - dodała inna członkini związku. Podczas negocjacji resort zdrowia przedstawił przedstawicielkom OZZPiP propozycje zabezpieczeń, które miały chronić je przed przymuszaniem do podpisywania kontraktów i bezprawnym wydłużaniem czasu pracy.

_ - Zorganizowaliśmy tę pikietę, żeby wesprzeć nasze koleżanki protestujące w Sejmie _ - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias. Kilkanaście pielęgniarek okupuje szósty dzień sejmową galerię. Pięć z nich rozpoczęło protest głodowy.

bEhVtHlF

W pikiecie uczestniczyli także przedstawiciele innych związków zawodowych, m.in. przemysłowców. - _ Jeśli nie ma dialogu przy stole, to będziemy przenosić go na ulice _ - mówił do zebranych przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. To właśnie z tą centralą związany jest OZZPiP. Dodał, że samozatrudnienie pielęgniarek to przenoszenie na nie kosztów pracy.

Protestujące wsparła przewodnicząca Partii Kobiet Iwona Piątek. _ - Przy tych regulacjach prawnych kontrakt zamorduje dziewczyny. Musimy się temu przeciwstawić. Lekarze i pielęgniarki mają do czynienia z najważniejszą wartością, z życiem ludzkim, ale to pielęgniarki pracują non stop. Nie można porównywać tych dwóch zawodów _ - powiedziała Piątek, która przed laty też była pielęgniarką.

OZZPiP obawia się, że praca w szpitalach na kontraktach spowoduje zwiększenie godzin pracy, a tym samym obniży jakość świadczeń zdrowotnych, zagrażając bezpieczeństwu pacjentów. Zdaniem pielęgniarek kontrakty są dla nich niekorzystne, bo nie dają m.in. prawa do urlopu. Podkreślają także, że dyrektorzy szpitali, szukając oszczędności, wymuszają taką formę zatrudnienia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zakaz zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na kontraktach byłby niezgodny z konstytucją i nie zamierza go wprowadzać. Zasady zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów doprecyzowuje ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Sejm w piątek.

bEhVtHlG
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t135504.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zaostrzenie;protestu;pielegniarki;gloduja,166,0,798374.html) Zaostrzenie protestu. Pielęgniarki głodują Pięć pielęgniarek rozpoczęło głodówkę. W południe ich koleżanki będą manifestować przed Sejmem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t135505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kopacz;nieugieta;pielegniarki;zostaja;w;sejmie,144,0,797328.html) Kopacz nieugięta. Pielęgniarki zostają w Sejmie Zakończyły się negocjacje pielęgniarek z ministerstwem zdrowia. Bez żadnych nowych ustaleń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t135492.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/pielegniarki;kazda;okupacja;jest;trudna,34,0,796962.html) Pielęgniarki: Każda okupacja jest trudna Protestujące pielęgniarki spotkały się z minister zdrowia Ewą Kopacz.
bEhVtHma
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)