Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ruch autonomii śląska
04.04.2011 14:23

Polscy Niemcy oburzeni słowami Kaczyńskiego

Twierdzą, że prezes PiS próbuje zrobić z nich obywateli drugiej kategorii. Z kolei lider RAŚ uważa, ze była to próba przedstawienia Ślązaków jako "podstępnych tchórzy".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Protestujemy wobec próby czynienia z nas obywateli drugiej kategorii - czytamy w proteście Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. To odpowiedź organizacji na wypowiedź prezesa PiS o Ślązakach. Oburzenia nie kryje też lider Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Gorzelik. *

aktualizacja: 14:38

Według Bernarda Gaidy, przewodniczącego związku, _ z wypowiedzi tej wynika jakoby śląskość mogła być do zaakceptowania, gdyby nie rodziła podejrzenia "zakamuflowanej opcji niemieckiej _".

_ - Takie sformułowanie sugeruje, jakoby Niemcy byli gorszymi obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej, a niemieckość dyskwalifikowała do bycia dobrym współobywatelem _ - dodał Gaida.

Jak podkreślił, Związek nie może milczeć w sytuacji, gdy oficjalna wypowiedź przywódcy jednej z największych partii politycznych w Polsce jawnie szkaluje _ setki tysięcy polskich obywateli niemieckiej narodowości i pochodzenia _.

Gaida zaprotestował przeciwko próbom czynienia z obywateli polskich pochodzenia niemieckiego _ obywateli drugiej kategorii . Jak przypomniał, Polska ratyfikując _ Konwencję ramową o ochronie mniejszości narodowyc _ oraz " Europejską Kartę Języków Regionalnych lub Mniejszościowych _ oficjalnie uznała mniejszości narodowe oraz ich kulturę za swoje bogactwo.

Dodał, że próby skłócenia mieszkających na Śląsku Polaków i Niemców nie udały się nawet w czasach dyskryminacyjnej polityki władz komunistycznych przed przełomem lat 1989/1990. _ - Pozostaliśmy dobrymi obywatelami, sąsiadami, parafianami, podatnikami, członkami mieszanych rodzin _ - zapewnił przewodniczący związku.

Z kolei Jerzy Gorzelik, lider RAŚ i członek zarządu województwa śląskiego, uznał, że słowa Kaczyńskiego przedstawiają Ślązaków jako _ podstępnych tchórzy _. - _ Czuję się oburzony słowami Jarosława Kaczyńskiego na temat zakamuflowanej opcji niemieckiej nie dlatego, że postrzegam niemieckość jako coś złego, ale dlatego, że te słowa stawiają osoby deklarujące narodowość śląską - a do takich się zaliczam - w pozycji jakichś podstępnych tchórzy, którzy boją się wprost powiedzieć, kim się czują i ukrywają się pod wydumanym szyldem śląskości _ - powiedział Gorzelik.

Tymczasem jego zdaniem nie ma powodów, by ukrywać niemieckość. - _ Widocznie Jarosław Kaczyński uznaje niemieckość za coś tak wstrętnego i niegodnego, że uważa, iż ludzie, którzy się do niej poczuwają, muszą ją ukrywać _ - dodał.

Lider RAŚ twierdzi, że wypowiedzi Kaczyńskiego i innych polityków tej partii sprowadzają się do tego, że _ akceptujemy śląskość tylko wtedy, jeśli ona jest formą polskości _. _ To jest wyrazem filozofii, którą można streścić w haśle: "Polska dla Polaków _" - dodał lider RAŚ.

Według Gorzelika, deklaracje polityków PiS będą miały wpływ na wynik trwającego spisu powszechnego. _ - Na pewno znacząca część nie tylko mieszkańców naszego regionu na złość Jarosławowi Kaczyńskiemu zadeklaruje narodowość śląską _ - przewiduje. Uchylił się jednak od prognozy, jak duża może to być liczba. Podczas poprzedniego spisu powszechnego w 2002 r. narodowość śląską zadeklarowało 173 tys. osób.

W sobotę na konferencji prasowej prezes PiS mówił, że w raporcie jego partia nie wypowiadała się przeciwko śląskości czy kaszubskości, jak zostało to przez niektórych zinterpretowane.

_ - Twierdzenie, że istnieje naród śląski, my rzeczywiście traktujemy za zakamuflowaną opcję niemiecką _ - podkreślił Kaczyński. Zastrzegł jednak, że śląskość i kaszubskość PiS całkowicie _ akceptuje i ceni _. _ - Ci, którzy próbują teraz wyciągać poszczególne zdania czy słowa z kontekstu, po prostu kłamią _ - dodał.

Stwierdzenie że _ śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej _ znalazło się w opublikowanym w ubiegłym tygodniu _ Raporcie o stanie państwa _ PiS.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t136739.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;do;prokuratury;-;za;slowa;prezesa;o;slazakach,101,0,805733.html) PiS do prokuratury - za słowa prezesa o Ślązakach Tomczykiewicz: _ Nie spodziewaliśmy się, że w wolnej Polsce, my Ślązacy będziemy potraktowani jak V kolumna _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t84950.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/burza;po;raporcie;pis;podlosc;ohyda,39,0,805415.html) Burza po raporcie PiS. "Podłość", "ohyda" Europoseł Marek Siwiec uważa, że działanie prezesa PiS jest _ podłością _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t90819.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;na;slasku;persona;non;grata,113,0,805233.html) Kaczyński na Śląsku "personą non grata"? Europoseł Marek Migalski, za skandaliczną uznał opinię PiS, utożsamiającą _ śląskość _ z _ opcją niemiecką _.
Tagi: ruch autonomii śląska, ślązacy, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz