Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska będzie współpracować z Wietnamem?

0
Podziel się:

Wietnamczycy są zainteresowani naszymi statkami szkolnymi dla marynarki wojennej oraz doświadczeniami w misjach zagranicznych.

Polska będzie współpracować z Wietnamem?
(PAP/Paweł Supernak)

Wietnamczycy są też zainteresowani naszymi statkami szkolnymi dla marynarki wojennej oraz doświadczeniami w misjach zagranicznych - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak po rozmowie z przebywającym właśnie w Polsce ministrem obrony tego kraju.

W czasie spotkania w resorcie obrony poruszono kilka kwestii, między innymi bliższej współpracy wojskowej. Wietnam niedawno ogłosił, że chce od 2014 roku brać udział w misjach stabilizacyjnych i pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. To przełom, bo do tej pory nie angażował się w tego typu przedsięwzięcia.

_ - Wietnamczycy chcą skorzystać z naszych doświadczeń _ - podkreślił szef MON. Tomasz Siemoniak przypomniał, że pierwszym zwiastunem zacieśniania na tym polu współpracy była wizyta dwóch wietnamskich oficerów w Kielcach, gdzie szkoli się żołnierzy na potrzeby misji pokojowych.

Wietnamskich partnerów interesuje też współpraca z polską zbrojeniówką. Są szanse między innymi na kontrakty na dostawę broni strzeleckiej. Szef wietnamskiego MON dopytywał również o nasze doświadczenia z użytkowania poradzieckiego uzbrojenia - zdradził minister Siemoniak.

Wietnamska armia jest zainteresowana naszymi doświadczeniami z modernizacją czołgów T-72, samolotów Su-22 czy z naszymi okrętami. Sprawa sprzedaży statków szkolnych jest w tej chwili mocno zaawansowana - dodał szef MON.

Wietnamski minister w czasie rozmów zaproponował też rozmowy na temat strategicznego sojuszu z Polską. Umowę taką Wietnam ma między innymi z Francją. Według ministra Tomasza Siemoniaka warto rozważyć taką propozycję, bo umowa strategiczna - podpisana na szczeblu rządowym - daje dużo większe możliwości współpracy, niż porozumienia zawierane na poziomie resortowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie zmiany w armii. Podpis złożony - _ Armie podlegają ciągłym zmianom, by być lepszym narzędziem na czas wojny lub kryzysu _ - powiedział prezydent.
To początek reformy dowodzenia armią Szef MON mówi, że wczorajsze nominacje na najwyższe stanowiska w wojsku są przygotowaniem do reformy dowodzenia armią.
Opóźnienia w wielkich przetargach dla armii? Nowa flota maszyn dla najważniejszych osób w państwie powstanie dopiero po wyborach parlamentarnych i prezydenckich.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)