Jako realne oceniamy szanse na zorganizowanie przez Polskę i Słowację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. - powiedział premier Donald Tusk po polsko-słowackich konsultacjach w Popradzie. Igrzyska, jak mówił, powinny być tanie i przyjazne środowisku.
Słowacki premier Robert Fico wyraził przekonanie, że igrzyska olimpijskie byłyby najlepszą reklamą dla obu krajów, a także mogłyby być udane od strony ekonomicznej. Dodał, że obaj premierzy zgodzili się, że trzeba unikać _ projektów megalomańskich _. Chodzi o to, jak mówił, by inwestować tylko w taką infrastrukturę, parkingi, ośrodki sportowe, które będzie można wykorzystać również po igrzyskach olimpijskich.
Igrzyska były jednym z głównych tematów środowego spotkania w Popradzie. _ - Mamy realne szanse na zorganizowanie zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku _ - mówił Tusk, rozpoczynając konsultacje międzyrządowe. _ To nie tylko marzenie, to jest konkretny plan _ - podkreślił.
Jak mówił, polskie jak i słowackie doświadczenie w organizowaniu wielkich imprez sportowych są wyłącznie pozytywne, co daje nadzieję, że będziemy w stanie przygotować te igrzyska zgodnie z wymogami ochrony środowiska i wymogami oszczędności.
_ - Nie mamy dziś żadnych powodów do kompleksów. Zawsze tego typu wielkie przedsięwzięcia budzą emocje, zyskują zwolenników, a także przeciwników. (...) Nie ma także żadnego powodu, by sądzić, że Słowacja i Polska nie skorzysta na organizowaniu igrzysk olimpijskich, tak jak skorzystały wszystkie kraje, które podeszły do tego racjonalnie _ - powiedział premier.
Na późniejszej konferencji prasowej przekonywał, że w polityce często arytmetyka wygląda inaczej, niż uczono nas w szkole. - _ Jeden plus jeden czasami znaczy o wiele więcej niż dwa. Jestem przekonany, że ten wspólny wniosek naszych komitetów olimpijskich, który mamy zamiar wspierać, jako premierzy i jako rządy, będzie tego najlepszym dowodem, że jeden plus jeden może być czasami więcej niż dwa _ - powiedział premier. _ Oceniamy nasze szanse jako realne _ - dodał Tusk.
_ W obu stolicach myślimy o tym, aby skutecznie starać się o organizację igrzysk, aby były one możliwie tanie i oszczędne i przyjazne środowisku _ - zadeklarował Tusk. _ Nikogo, ani na Słowacji, ani w Polsce nie trzeba przekonywać, jak bardzo leży nam na sercu dobro Tatr _ - powiedział.
Polski premier wyjaśnił, że jeżeli aplikacja przygotowywana przez oba komitety olimpijskie zostanie zaakceptowana przez międzynarodowy komitet olimpijski i Kraków będzie miastem gospodarzem igrzysk, to równocześnie kilka innych miejscowości, w tym Zakopane, będzie gościło dyscypliny olimpijskie, np. skoki narciarskie.
Fico mówił, że zarówno słowacki, jak i polski rząd traktują projekt dotyczący igrzysk bardzo poważnie. Celem - jak mówił - jest to, by Kraków, a także część słowackich ośrodków jak Chopok i Jasna, stało się _ częścią terenu, na którym w 2022 r. będą organizowane zimowe igrzyska olimpijskie _.
Słowacki premier przyznał, że taki ogromny projekt, jak olimpiada, może czasami powodować opór, czy niezrozumienie. _ - Ale wierzę, że z upływem czasu, w miarę przekazywania społeczeństwu nowych informacji, które bardziej szczegółowo będą przybliżać igrzyska olimpijskie w Polsce i na Słowacji, przeciwników tego projektu będzie ubywać _ - powiedział.
_ Wraz z premierem Tuskiem mamy wspólną opinię, że nie powinniśmy się skupiać na projektach megalomańskich. Musimy inwestować w infrastrukturę, w parkingi, ośrodki sportowe tylko takie, które będzie można wykorzystać również po igrzyskach olimpijskich _ - mówił Fico. Wyraził nadzieję, że _ nikt nie będzie stawiał zbytecznych wymagań _, które zagroziłyby kandydaturze Polski i Słowacji.
_ Jestem przekonany, że igrzyska olimpijskie to najlepsza reklama dla obu krajów, wierzę również, że może być to projekt udany od strony ekonomicznej _ - powiedział słowacki premier.
Oficjalne zgłoszenie polsko-słowackiej kandydatury w MKOl ma nastąpić pod koniec 2013 roku. Zainteresowane organizacją igrzysk w 2022 roku są też m.in.: Barcelona, Monachium, Oslo, Nicea i Lwów. Ostateczny wybór organizatora zostanie dokonany podczas sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Olimpiada w Polsce możliwa. Za 2 mld dolarów Całkowite koszty zorganizowania igrzysk wyniosą dwa miliardy dolarów. | |
Polskie auta mogą już wjechać na Słowację Odwołano także obowiązujący od piątku zakaz ruchu samochodów ciężarowych na drogach wojewódzkich. | |
Decyzja o atomie w Polsce. Co planuje Tusk? Koszt całej budowy pierwszej elektrowni jądrowej może sięgać od 9 do 15 miliardów euro. |