Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska Marynarka Wojenna potrzebuje nowego sprzętu

0
Podziel się:

To będzie przyszłość Marynarki Wojennej w naszym kraju.

Polska Marynarka Wojenna potrzebuje nowego sprzętu
(mashleymorgan/CC/Flickr)

O przetargi na sprzęt i uzbrojenie dla wojska oraz sprawy socjalne dotyczące żołnierzy pytali dziś szefa MON Tomasza Siemoniaka internauci. Minister mówił między innymi, że w resorcie opracowywana jest koncepcja przyszłości Marynarki Wojennej.

Dziś po południu szef MON przez ponad godzinę odpowiadał na pytania użytkowników portalu społecznościowego Twitter. Internauci pytali między innymi o przyszłość Marynarki Wojennej i budowanej od dekady korwety typu Gawron. Wcześniej Siemoniak zapowiadał, że w marcu podejmie decyzje w tych sprawach.

Minister obrony poinformował, że przed decyzją w sprawie Gawrona czeka na analizę dokumentów dotyczących umowy Marynarki Wojennej ze stocznią wykonującą okręt. _ - Zajmuje się też tym prokuratura. Decyzja w marcu _ - podkreślił. Na początku lutego MON informował, że Sztabowi Generalnemu zlecono opracowanie rekomendacji co do przyszłości Marynarki. Resort analizuje też raport Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest właścicielem znajdującej się w upadłości Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Dowództwo Marynarki Wojennej ocenia, że Polska potrzebuje m.in. okrętów wielozadaniowych, czyli takich jak korweta typu Gawron.

_ - Pracujemy nad nową koncepcją przyszłości MW, jest ona Polsce niezbędna _ - zapewniał Siemoniak. Internauci pytali też o inne zakupy sprzętu i uzbrojenia. Siemoniak poinformował, że do końca pierwszego półrocza można spodziewać się konkretów w sprawie przetargu na nowy samolot szkolny. W październiku 2011 r., gdy anulowano przetarg na maszynę szkolno-bojową klasy LIFT (Lead-In Fighter Trainer) wraz z całym systemem szkolenia, MON informował, że nowy przetarg ruszy wiosną. W opublikowanym w ubiegłym tygodniu wykazie zadań stojących przed armią maszynę oznaczono jako samolot szkolno-treningowy klasy AJT (Advanced Jet Trainer).

Siemoniak poinformował też, że eksperci z Polski i Niemiec rozmawiają na temat pozyskania zza Odry używanych rakiet Patriot. Szef MON zapewniał, że przygotowywany jest program polskich platform bezpilotowych. Inny opracowywany przez resort program ma dotyczyć wymiany najstarszych czołgów i bojowych wozów piechoty. W tym roku ma też zostać przeprowadzona procedura na pozyskanie elektronicznego systemu łączności, dowodzenia i zobrazowania pola walki (Battle Management System).

Jeden z internautów spytał szefa MON o zatrudnianie prywatnych firm do ochrony garnizonów. -_ Nie przekonuje mnie model prywatnych firm ochrony, pracujemy nad nową koncepcją. Może przy wykorzystaniu Narodowych Sił Rezerwowych? _ - odpisał Siemoniak.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m90247.jpg ) ] (http://tech.money.pl/ten-pocisk-beda-naprowadzac-laserem-0-1017328.html) *Ten pocisk będą naprowadzać laserem * Wyposażony w miniaturowe płetwy sterowe i układ elektroniczny pocisk z broni palnej trafia tam, gdzie wskaże mu wiązka lasera. Duża grupa spośród 230 pytań dotyczyła spraw socjalnych związanych ze służbą żołnierzy zawodowych. Siemoniak poinformował, że w przygotowywanej przez MON nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych znajdą się przepisy pozwalające wojskowym na dwutygodniowe urlopy ojcowskie. Obecnie nie mają oni do nich prawa. O zmianę regulacji do MON kilkakrotnie zwracała się pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Szef MON napisał też, że nie przewiduje zmian w przepisach, zgodnie z którymi łączny okres służby kontraktowej nie może przekroczyć 12 lat. Był to jeden z problemów poruszanych pod koniec stycznia na spotkaniu ministra ze 140-osobową reprezentacją podoficerów i szeregowych. Obecnie kontrakty z zawodowymi szeregowymi po upływie 12 lat nie są przedłużane, jeśli żołnierz nie awansuje na stopień podoficerski. Siemoniak poinformował też, że w tym roku około 2300 szeregowych przejdzie szkolenie podoficerskie, a około 600 podoficerów zostanie przyjętych z rezerwy.

Część internautów pytała też Siemoniaka o ćwiczenia polskich samolotów F-16 w Izraelu. Branżowe media - powołując się na izraelską prasę - informowały na początku tygodnia, że wspólne szkolenie miałoby się odbyć w połowie marca. MON informuje jednak, że na razie nie podjęto decyzji w sprawie ćwiczeń. Siemoniak w rozmowie z internautami ocenił, że taki wyjazd byłyby korzystny dla Sił Powietrznych. _ - Ćwiczenia są planowane, nad szczegółami pracujemy _ - napisał minister.

Czytaj więcej na temat polskiego wojska
Broń biologiczna na Euro. Jesteśmy gotowi? Do zadań armii będzie należeć m.in. zabezpieczenie łączności, a także transportu dla służb mundurowych, a w szczególnych przypadkach - dla ludności.
Amerykanie się wycofują, my zostajemy? Minister obrony narodowej powtórzył, że Polska nie zamierza wycofywać wojsk z Afganistanu przed naszymi sojusznikami.
Wojsko wzywa. To zastąpi pobór do armii Tegoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca kwietnia.
Wojsko znowu wzywa. Sprawdź, czy ciebie Tegoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się za trzy dni i potrwa do końca kwietnia.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)