Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski biskup o masakrze w Denver. Oto jej powody

0
Podziel się:

Jego zdaniem sprawca masakry w Denver jest produktem uczenia zabawowego i zabijania ludzi bez ponoszenia konsekwencji.

Polski biskup o masakrze w Denver. Oto jej powody
(JeffersonDavis/CC/Flickr)

_ - Wychowujmy dzieci i młodzież do pokoju, także zakazując zabawek odwołujących się do przemocy _ - mówił dziś, nawiązując do strzelaniny w kinie koło Denver w USA, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Podczas niedzielnej sumy odpustowej w swojej rodzinnej parafii św. Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach metropolita katowicki odniósł się także do kwestii ratyfikacji przez Polskę Konwencji Rady Europy ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Jak mówił m.in. abp Skworc, zaniepokoiło go, że w tytule Konwencji znalazły się słowa wskazujące na dom jako miejsce przemocy. Przyznał, że choć przemoc może się w tym najbezpieczniejszym dla człowieka miejscu zdarzyć, ocenił że jednak jest to margines.

_ - Wiemy też, że dziś miejscem narastającej przemocy wśród rówieśników jest niestety szkoła, co jest efektem promowania przemocy w mediach elektronicznych, szczególnie w grach komputerowych. Życie dopisało ostatnio do tych słów tragiczny komentarz: strzelaninę w kinie w Denver _ - wskazał metropolita.

Jak ocenił, w związku ze strzelaniną w kinie koło Denver, w której zginęło 12 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, nasuwają się pytania - czy sprawca masakry nie jest _ produktem uczenia zabawowego zabijania ludzi bez ponoszenia konsekwencji _ oraz czy zabójca _ nie inspirował się filmowymi postaciami, aż do zatarcia granicy między nierzeczywistą przestrzenią a rzeczywistością _.

_ - Jeśli nie chcemy aktów przemocy wobec kogokolwiek, to wychowujmy dzieci i młodzież do pokoju, także poprzez zakaz propagowania gier z aktami przemocy, łącznie z usunięciem z odpustowych kramów wszystkich militarnych zabawek _ - zaapelował podczas sumy odpustowej abp Skworc.

Metropolita nawiązał też do ogłoszonego 9 lipca stanowiska polskich biskupów w sprawie projektu konwencji przeciw przemocy. Biskupi opowiedzieli się w nim za ochroną kobiet przed przemocą, ale przeciw ideologicznym założeniom tego dokumentu. _ - Nie można dopatrywać się źródeł przemocy wobec kobiet w religii, tradycji i kulturze oraz w dorobku cywilizacyjnym _ - napisali wówczas biskupi.

_ - Mylą się różni, którzy uważają, że chrześcijaństwo przyczyniło się do pomniejszenia roli kobiety, a nawet do tworzenia podglebia dla aktów przemocy względem niej _ - mówił w Rudzie Śląskiej abp Skworc. _ Sugeruje to również absurdalny projekt konwencji _- dodał.

Akcentując rolę kobiet w Kościele arcybiskup podkreślił, że pełnią one ważną misję prowadzenia do Boga, do życia w Kościele, że uczą i wychowują na uczciwych i rzetelnych ludzi. Skrytykował też dążenia, by przez rozwiązania prawne i edukacyjne odłączać dzieci od rodziców i poddawać je wychowaniu pseudoautorytetów - z wykluczeniem autorytetu Boga.

Metropolita katowicki zaznaczył również, że żeby stać się Chrystusowym świadkiem, jak Maria Magdalena, trzeba porzucić grzech i życie w nim. _ - Życie w stanie zawieszenia między wyborem Boga, a przeciwnego Mu stylu myślenia i postępowania, dotyka dziś wielu wierzących, stając się przyczyną ich duchowej letniości i nijakości. Bycie jedynie deklaratywnym katolikiem jest życiem w sprzeczności. Nie ma drogi pośredniej, nie ma wierzącego niepraktykującego _ - zaakcentował abp Skworc.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy domowej i przemocy wobec kobiet ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji.

Na tle dyskusji o Konwencji doszło m.in. do sporu pomiędzy pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, która uważa, że dokument należy jak najszybciej ratyfikować, a ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, który widzi w nim _ wyraz ideologii feministycznej _, służący _ zwalczaniu tradycyjnej roli rodziny i promowaniu związków homoseksualnych _. Zdaniem ministra niektóre zapisy konwencji są sprzeczne z konstytucją.

3 lipca premier Donald Tusk zadeklarował, że w ciągu trzech tygodni Polska podpisze Konwencję.

Czytaj więcej w Money.pl
Morderca z Denver myśli, że jest Jokerem Znajomi określają go jako cichego człowieka, który lubi gry wideo. Ukończył studia z wyróżnieniem i chodził do kościoła.
Przed masakrą kupił prawdziwy arsenał Sprawca masakry poświęcił wiele czasu, by przygotować akcję. W mieszkaniu zainstalował skomplikowany system bomb-pułapek, zaopatrzył się w dwa pistolety, strzelbę oraz karabin szturmowy.
Prezydent Obama zawiesza kampanię _ Będą inne dni na politykę. Uważam, że jest to dzień na modlitwę i refleksję _ - powiedział Obama na specjalnie skróconym spotkaniu ze swymi zwolennikami w Fort Myers na Florydzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)