Notowania

wojna w libii
30.03.2011 09:23

Polskie F16 w Libii? Możemy, nie musimy

Minister obrony Bogdan Klich mówi, że nie musimy nic udowadniać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich powiedział, że, w razie potrzeby, _ znaczna większość _ polskich samolotów bojowych mogłaby wziąć udział w operacji _ Świt Odysei _.

Jak wyjaśnił minister obrony, nasze samoloty są odpowiednio wyposażone. - _ System obrony biernej w naszych F 16, jest cały czas modernizowany _- powiedział minister w Polskim Radiu. - _ Ten system obrony biernej, który jest zamontowany w tej chwili na naszych F 16 jest nowocześniejszy od wielu innych systemów obrony biernej, z których korzystają inne kraje NATO, min. kraje biorące udział w tej operacji _ - mówi Klich.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA KLICHA:

(Źródło: IAR)

Minister dodał, że starsze wersje MIG-ów będą modernizowane. Jak zaznaczył, Polska powinna posiadać około setki samolotów bojowych. Dlatego Polska chce pozyskać nowy samolot szkolno-bojowy. W tej chwili odbywa się przetarg na 16 takich samolotów, wyjaśnił minister i dodał, że kilka firm zgłosiło swoje oferty i jesteśmy po pierwszym etapie przetargu. Zdaniem ministra Su-22 muszą już zostać wycofane.

Szef resortu obrony pytany, czy Polska nie powinna zaangażowac się w akcję w Libii, skoro NATO zdecydowało się przejąć dowodzenie nad misją, powiedział że Polska musi być wiarygodnym partnerem dla NATO. Nie oznacza to jednak, że musi być wszędzie tam , gdzie sojusznicy.

- _ Co mamy do udowodnienia, udowadniamy w Afganistanie. Co mogliśmy udowodnić w Iraku udowodniliśmy w Iraku, nie ma potrzeby aby do Afganistanu dodawać jeszcze uczestnictwo wojskowe w Libii _- uważa Klich.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA KLICHA:

(Źródło: IAR)

NATO ma jutro rano przejąć od Amerykanów dowodzenie wszystkimi powietrznymi akcjami zbrojnymi w Libii. Plany operacyjne zaakceptowali w niedzielę w Brukseli ambasadorowie wszystkich państw-członków Paktu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;nie;wykluczamy;zbrojenia;libijskich;rebeliantow,139,0,802955.html) Obama: Nie wykluczamy zbrojenia libijskich rebeliantów Prezydent USA uważa, że nie będzie to jednak konieczne. Jego zdaniem Kaddafi wkrótce się ugnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t136369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/swit;odysei;pod;bandera;nato;przesuneli;termin,98,0,802658.html) "Świt Odysei" pod banderą NATO. Przesunęli termin Trwa międzynarodowa konferencja dotycząca przyszłości Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t110809.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyslemy;pomoc;humanitarna;do;libii,131,0,801411.html) Wyślemy pomoc humanitarną do Libii? W środę Radosław Sikorski będzie rozmawiał o tym z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz