Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie szpitale zadbają o dożywienie swych pacjentów

0
Podziel się:

Polska dołączyła do kilku nielicznych w Unii Europejskiej krajów, w których wprowadzono obowiązek oceny stanu odżywienia pacjentów.

Polskie szpitale zadbają o dożywienie swych pacjentów
(thelinke/iStockphoto)

Polska dołączyła do kilku nielicznych w Unii Europejskiej krajów, w których wprowadzono obowiązek oceny stanu odżywienia pacjentów - poinformowano podczas międzynarodowej konferencji _ Przeciw niedożywieniu chorych _, która w czwartek odbyła się w Warszawie.

_ - Przed dwoma tygodniami ministerstwo zdrowia wydało rozporządzenie, które zmusza do oceny stanu odżywienia wszystkie osoby przebywające w szpitalach, zakładach długoterminowej opieki zdrowotnej, domach opieki społecznej oraz osoby zagrożone, ale nie przebywające w zakładach ochrony zdrowia _ - powiedział dr Stanisław Kłęk, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie oddziały ratunkowe.

Podobny przepis obowiązuje tylko w Danii, Szwecji, Belgii i Wielkiej Brytanii. W polskich placówkach medycznych zmusza on do utworzenia zespołów oceniających i monitorujących stan odżywienia chorych, w skład których wchodzą lekarz, farmaceuta, pielęgniarka i dietetyk.

_ - Musimy dążyć do tego, by podobne przepisy obowiązywały również w innych krajach Unii Europejskiej _ - powiedział Pierre Singer, prezes Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN).

Z przedstawionych przez specjalistę danych wynika, że co czwarty pacjent przyjmowany do szpitala w krajach UE wykazuje objawy niedożywienia. Jeszcze gorzej jest w domach opieki społecznej i opieki długoterminowej, gdzie niedożywienie stwierdzono u co trzeciego mieszkańca tych instytucji.

W ocenie dr Kłęka, w Polsce od 30 do 50 proc. chorych przyjmowanych do szpitala jest niedożywionych. U kolejnych 30 proc. pacjentów niedożywienie pogarsza się podczas pobytu w szpitalu.

_ - Źle odżywiony pacjent to droższe leczenia, bo więcej jest powikłań w niemal wszystkich jednostkach chorobowych _ - przekonywał dr Kłęk. W rozmowie z PAP przedstawił amerykańskie wyliczenia, z których wynika, że po operacji koszty leczenia niedożywionego pacjenta są średnio o 5 tys. dol. większe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/gus;pacjenci;na;korytarzach;a;lozka;puste,200,0,757704.html) GUS: Pacjenci na korytarzach, a łóżka puste Mamy dużo miejsc w szpitalach, coraz więcej lekarzy, a system nie działa jak trzeba.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t157485.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kopacz;nfz;sie;sprawdza,204,0,922316.html) To już było. To zniszczy służbę zdrowia Minister Zdrowia Ewa Kopacz krytykuje pomysł likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Postuluje to Prawo i Sprawiedliwość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/klopoty;z;prywatyzacja;szpitali,208,0,920272.html) Prywatyzacja szpitali stoi. Przez związki Dyrektorom trudno ciąć koszty i oddłużać placówki, bo nie mogą decydować o wielkości załogi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)