Notowania

policja w polsce
07.03.2013 18:07

Ponad 18 tys. kobiet służy w formacjach mundurowych, podległych MSW

W czterech formacjach mundurowych, które podlegają MSW, służy 18,5 tys. funkcjonariuszek. Najwięcej funkcjonariuszek służy w policji - prawie 13,9 tys. i stanowią 14,4 proc. wszystkich policjantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

W czterech formacjach mundurowych, które podlegają MSW, służy 18,5 tys. funkcjonariuszek. Najwięcej funkcjonariuszek służy w policji - prawie 13,9 tys. i stanowią 14,4 proc. wszystkich policjantów.

W czterech formacjach mundurowych, które podlegają MSW, służy 18,5 tys. funkcjonariuszek. _ - Pełnią służbę na różnych stanowiskach - są pilotami w Straży Granicznej, pirotechnikami w BOR, kierują też komendami policji, m.in. w Białymstoku i na warszawskim Żoliborzu oraz uczestniczą w akcjach ratowniczo-gaśniczych _ - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Najwięcej kobiet-funkcjonariuszek służy w policji - jest ich prawie 13,9 tys. i stanowią 14,4 proc. wszystkich policjantów (łącznie prawie 96,4 tys. funkcjonariuszy).

W Straży Granicznej jest ponad 3,2 tys. funkcjonariuszek, ale stanowią one aż 22 proc. całej formacji (prawie 14,8 tys. funkcjonariuszy) - to najwyższy odsetek spośród służb podległych MSW. _ Dwie funkcjonariuszki Straży Granicznej pełnią służbę na stanowiskach zastępcy komendanta oddziału, a trzy kolejne na stanowiskach komendanta placówki SG. W Straży Granicznej służbę pełnią cztery kobiety-piloci. Pięć funkcjonariuszek SG jest przewodniczkami psów służbowych _ - powiedziała Woźniak.

Pośród zawodowych strażaków jest ponad 1,2 tys. kobiet. Stanowią one więc ponad 4 proc. Państwowej Straży Pożarnej (liczącej łącznie prawie 30 tys. strażaków). Z kolei w Biurze Ochrony Rządu kobiety stanowią 8,5 proc. ogółu funkcjonariuszy (liczba osób zatrudnionych w BOR jest niejawna). Funkcjonariuszki BOR uczestniczą m.in. w działaniach ochronnych jako pirotechnicy i oficerowie ochrony bezpośredniej. Zapewniają także ochronę obiektów oraz placówek dyplomatycznych poza granicami kraju. Pierwsze kobiety w ochronie bezpośredniej pojawiły się za czasów premier Hanny Suchockiej, a więc już dwie dekady temu.

Niecałe 6 tys. funkcjonariuszek jest - według stanu na koniec ub.r. - w Służbie Więziennej. Kobiety stanowią 20 proc. tej formacji mundurowej - jedynej podległej Ministerstwu Sprawiedliwości (łącznie liczącej ponad 29,5 tys. funkcjonariuszy).

W Wojsku Polskim służy - według stanu na początek roku - 2797 kobiet, w tym 413 w służbie kandydackiej, czyli na uczelniach wojskowych. Kobiety stanowią 2,55 proc. żołnierzy pełniących służbę. Kobiety-żołnierze to najczęściej oficerowie (1001 kobiet), rzadziej podoficerowie (672) i szeregowe (711). Wśród oficerów dziesięć kobiet dosłużyło się stopnia pułkownika, 26 - podpułkownika, 70 - majora. W randze kapitana jest 210 pań, porucznika - 326, a podporucznika - 359.

Prawie tysiąc kobiet służy w najliczniejszym rodzaju sił zbrojnych - Wojskach Lądowych. W Siłach Powietrznych jest ich ponad 400, a w Marynarce Wojennej - ponad 200. Licznie kobiety są reprezentowane w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych i w wojskowej służbie zdrowia. W Wojskach Specjalnych służy - 39 kobiet, w Żandarmerii Wojskowej - 37. W samym ministerstwie obrony jest 18 żołnierzy-kobiet, a w Sztabie Generalnym WP - jedna.

442 kobiety w Wojsku Polskim pełnią funkcje dowódcze na różnych szczeblach, z tego 15 dowodzi kompaniami, 189 - plutonami, 77 - drużynami, a 22 - grupami ewakuacji medycznej. W ubiegłym roku 110 kobiet-żołnierzy służyło na misjach zagranicznych, przeważająca większość w Afganistanie.

Kobiet w służbie kandydackiej najwięcej jest na uczelniach medycznych (130). Wśród szkół wojskowych, do których kobiety uzyskały dostęp w 1999 r., najwięcej jest ich na WAT (109); dalej są Wyższa Oficerska Szkoła Wojsk Lądowych we Wrocławiu (65), dęblińska _ Szkoła Orląt _ (49) i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (41).

Czytaj więcej w Money.pl
Ten urzędnik przekroczył wszelkie granice Były urzędnik skarbowy został zatrzymany przez policję w Zgorzelcu (Dolnośląskie) w związku z podejrzeniem o liczne oszustwa.
Po czterch latach zatrzymali pseudokibiców Do bójki między kibicami klubów Stali Bielsko-Biała i Czarni-Góral Żywiec doszło na Żywiecczyźnie. Uczestniczyło w niej około 100 osób. To było w 2009 roku.
Dzień Kobiet już jutro. Historyk przestrzega Warto patrzeć trzeźwo, aby nie dać się wciągnąć w grę polityczną czy ekonomiczną - sugeruje historyk dr Jacek Kurek.
Tagi: policja w polsce, policja, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz