Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie z NFZ. Część świadczeń będzie wyceniona wyżej

0
Podziel się:

Trwa analiza kosztów świadczeń pediatrycznych, niektóre z nich są niedoszacowane, dlatego będą wycenione wyżej niż obecnie

Porozumienie z NFZ. Część świadczeń będzie wyceniona wyżej
(Maj/Reporter)

Trwa analiza kosztów świadczeń pediatrycznych, niektóre z nich są niedoszacowane, dlatego będą wycenione wyżej niż obecnie - poinformowała w środę na konferencji prasowej w Warszawie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz.

Zapowiedziała, że w najbliższych dniach ma się odbyć spotkanie z dyrektorami instytutów pediatrycznych, którzy przedstawią NFZ koszty procedur i swoje propozycje dotyczące ich wyceny. Następnie dokonana będzie analiza - jej efekty mają być znane na przełomie stycznia i lutego.

Prezes NFZ poinformowała, że po trzech kwartałach tego roku - w porównaniu z ubiegłym - o 400 mln zł zmniejszyła się kwota nadwykonań szpitali (świadczeń wykonanych ponad limit określony w umowie z NFZ). Zdaniem Pachciarz, świadczy to o poprawie dyscypliny finansowej i planowania szpitali.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślił na tej samej konferencji, że zespół specjalistów z dziedziny pediatrii przygotował wykaz świadczeń, które powinny być wyżej wycenione. Wykaz został przekazany do NFZ - dodał.

Poinformował też, że dyrekcja Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie doszła do porozumienia z mazowieckim NFZ i wznowi wstrzymane w poniedziałek przyjęcia pacjentów. W ramach kontraktu ma zostać dokonany bilans nadwykonań i niewykonań (świadczenia niewykonane, pomimo że były one zapisane w umowie z NFZ). Po jego dokonaniu Instytut ma zyskać środki z niewykonań, które pozwolą mu prawidłowo funkcjonować.

Arłukowicz odniósł się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział, że jego partia złoży w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia, jeżeli ten nie podejmie właściwych działań, by zapewnić opiekę zdrowotną dzieciom. _ Dajemy ministrowi tydzień _ - mówił Kaczyński.

Zdaniem Arłukowicza, Kaczyński przekroczył granicę dopuszczalnej debaty politycznej. Według ministra zdrowia PiS, jako jedyna partia, _ używa do brutalnej gry politycznej małych pacjentów _. _ Jesteśmy przyzwyczajeni, że pan prezes Kaczyński używa wszystkich metod do walki politycznej. Niedawno użył trotylu, a dzisiaj używa chore dzieci jako oręża politycznego. Nie będzie zgody na to, aby małych pacjentów używać do walki politycznej _ - powiedział Arłukowicz.

Jak mówił minister, MZ stara się _ ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie _ zmieniać system ochrony zdrowia, a tym samym poprawiać dostęp do świadczeń zdrowotnych.

IMiD w poniedziałek wstrzymał planowe przyjęcia. Dyrektor Instytutu Tomasz Maciejewski zaznaczał wówczas, że lecznica będzie nadal udzielać świadczeń pacjentom w stanach nagłych oraz w sytuacji zagrożenia życia. Dodał, że na pozostałe świadczenia pacjenci będą musieli czekać aż do przyszłorocznego kontraktu bądź do czasu uzyskania przez placówkę środków finansowych za tegoroczne nadwykonania.

W środę kolejny szpital w Warszawie - Instytut Reumatologii - poinformował o planowanym od przyszłego poniedziałku zawieszeniu zapisów pacjentów do leczenia w Instytucie na 2013 r. oraz ograniczeniu przyjęć wyłącznie do przypadków zagrażających życiu i zdrowiu. Jak zapewnił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Instytutu Reumatologii, ograniczenie przyjęć nie będzie dotyczyło dzieci. Powodem takich decyzji jest brak wpłaty ok. 5,5 mln zł przez NFZ za nadwykonania za 2011 i 2012 r.

Mazowiecki NFZ analizuje wszystkie nadwykonania zgłoszone przez instytut. _ Procedury ratujące życie zostaną oczywiście zapłacone _ - zapewniła rzeczniczka mazowieckiego Funduszu Agnieszka Gołąbek.

Z kolei zastępca dyrektora mazowieckiego NFZ Mirosław Jeleniewski powiedział PAP, że trwa ustalanie kontraktów szpitali na 2013 r. _ - Rozmawiamy z tymi, którzy chcą zmian w naszych propozycjach _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest porozumienie. Nie zamkną szpitala dla dzieci Instytut Matki i Dziecka wstępnie porozumiał się z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie finansowania placówki.
Nie uciekniesz od NFZ. Rząd ujawnił plan Ustawa regulująca rynek usług zdrowotnych, nie przewiduje możliwości rezygnacji z NFZ i wybrania innego ubezpieczyciela.
Jest stanowisko NFZ ws. protestu lekarzy - _ Kary są po to, by bronić praw pacjenta i zminimalizować błędy na receptach _ - mówi Agnieszka Pachciarz. Co na to lekarze?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)