Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnik
12.08.2012 17:48

Poszukiwania górnika ciągle bez sukcesu

Do dzisiejszego popołudnia trwające drugą dobę poszukiwania 29-letniego górnika z kopalni Silesia nie przyniosły przełomu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LHOON/CC/Flickr)

Do dzisiejszego popołudnia trwające drugą dobę poszukiwania 29-letniego górnika z kopalni Silesia nie przyniosły przełomu. Z podziemnego zbiornika, do którego w sobotę wpadł pracownik, wydobyto dotąd ponad 45 ton węgla.

_ - W prowadzonej nieprzerwanie akcji uczestniczą cztery zastępy ratownicze oraz wyspecjalizowani alpiniści z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego _ - powiedziała dziś po południu rzeczniczka Przedsiębiorstwa Górniczego (PG) Silesia w Czechowicach-Dziedzicach Ewa Szpejna.

Do wczorajszego wypadku w Silesii doszło ok. 460 m pod ziemią. Górnik wpadł do głębokiego na ok. 25 metrów zbiornika w połowie wypełnionego węglem. Ratownicy sądzili, że na ślad pracownika naprowadzi ich sygnał emitowany z nadajnika umieszczonego w jego lampce. Znaleziono jednak tylko lampkę z nadajnikiem. Do dalszych poszukiwań dwukrotnie wykorzystano psa, który wskazał kierunek, gdzie może znajdować się zaginiony.

Aby wydostać górnika trzeba ostrożnie wybrać węgiel ze zbiornika. W tym celu zainstalowano tam specjalne urządzenie z kołowrotem. Ratownicy stopniowo wybierają węgiel i za pomocą tego wyciągu usuwają go ze zbiornika. To trudne i czasochłonne. Ratownicy nie mają też wiele miejsca - średnica zbiornika wynosi 5 metrów.

Dotąd nie wyjaśniono, jak to się stało, że górnik wpadł do zbiornika. Ustalono, że mężczyzna znalazł się na taśmociągu, którym był transportowany węgiel. Zauważono go, gdy wraz z urobkiem osuwał się do zbiornika. Chwilę później taśmociągi zatrzymano. Kopalnia wstrzymała wydobycie węgla.

PG Silesia jest spółką z większościowym udziałem czeskiego inwestora, który kupił kopalnię od Kompanii Węglowej. Wiosną tego roku, po ponad roku przygotowań i inwestycji, zakład wznowił wydobycie węgla. To pierwszy poważny wypadek, do którego doszło w tej kopalni od jej ponownego uruchomienia. Poszukiwany górnik pracuje w kopalni od niespełna roku. Ma żonę i dzieci.

Czytaj więcej o akcjach ratowniczych
Dramatyczna akcja ratownicza w kopalni Wciąż nie udało się wydostać górnika z kopalni Silesia, który w sobotę wpadł do podziemnego zbiornika na węgiel.
Górnik spadł z 400 metrów. Brak z nim kontaktu Akcja ratownicza jest bardzo trudna ze względu na specyficzne warunki, w jakich doszło do wypadku.
Uwolnili spod ziemi 33 górników. To już 2 lata
Tagi: górnik, poszukiwania, kopalnia, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz