Notowania

pożar magazynu
08.07.2012 15:40

Pożar hal magazynowych w Lubaniu. 250 strażaków w akcji

Akcja gaśnicza może potrwać jeszcze kilkanaście godzin, a dogaszanie pogorzeliska nawet dobę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Pięćdziesiąt sześć zastępów straży pożarnej walczy z pożarem hal magazynowych firmy produkującej chemię gospodarczą, do którego doszło przy ul. Jeleniogórskiej w Lubaniu (Dolnośląskie). Ogień rozprzestrzenił się na halę produkcyjną.

Jak powiedział rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa, obecnie ogniem objęte są już trzy budynki; dwie hale magazynowe, które uległy zawaleniu oraz cześć hali produkcyjnej, która ma powierzchnię ok. 10 tys. m kw.

Jako pierwsza ok. 4.00 nad ranem zapaliła się duża hala magazynowa, w której przechowywane były materiały higieniczne, następnie ogień przerzucił się na znajdujący się obok mniejszy magazyn. Oba budynki zawaliły się.

_ - Udało nam się obronić magazyn środków chemicznych, ale płomienie dotarły do dużej hali produkcyjnej. Wysoka temperatura sprawiła, że ściany zaczynają pękać i konstrukcja grozi zawaleniem, dlatego budynek gaszony jest wyłącznie z zewnątrz _ - mówił rzecznik.

W pożarze poszkodowanych zostało dwóch pracowników magazynu. Z objawami podtrucia gazami pożarowymi zostali przewiezieni do szpitala, a po przebadaniu wypisani do domu. Do szpitala przewieziony został także dwóch strażaków, jeden który w trakcie akcji skręcił staw skokowy oraz drugi z objawami podtrucia.

Zastępca komendanta Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Abulewicz w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że prowadzenie akcji gaśniczej jest trudne nie tylko ze względu na wielkość hal, ale także na chemikalia, którymi nasączone są płonące materiały.

_ - Strażacy muszą w takich sytuacjach pracować w maskach tlenowych. Początkowo z ogniem walczyło kilkanaście zastępów straży, jednak systematycznie dosyłane są tam kolejne jednostki z całego województwa, m.in. ciężkie samochody gaśnicze i cysterny z wodą _ - mówił Abulewicz.

Obecnie na miejscu z ogniem walczy 56 zastępów straży, w sumie ok. 250 ratowników, teren zabezpiecza 10 policjantów, a obsługę medyczną zapewnia karetka. _ - Nie wiadomo jeszcze czy będą ściągane dodatkowe siły _ - dodał Gielsa.

Akcja gaśnicza może potrwać jeszcze kilkanaście godzin, a dogaszanie pogorzeliska nawet dobę. Nie ma zagrożenia, że ogień rozprzestrzeni się na okoliczne budynki mieszkalne, nie ma także żadnego zagrożenia toksykologicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Groźny pożar stacji paliw pod Garwolinem 19 jednostek straży pożarnej gasiło pożar stacji gazu LPG, po tym jak w zbiorniki z gazem uderzył samochód osobowy.
Groźne pożary w Turcji. Tysiące ludzi ucieka Silny wiatr rozprzestrzenia płomienie w głąb kraju.
Ogień ugaszono szybko, ale dziecko nie żyje Czteroletnia dziewczynka zginęła dziś w pożarze wraku samochodu w miejscowości Warszkowo.
Tagi: pożar magazynu, pożar, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz