Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu przekroczył stan alarmowy

0
Podziel się:

Lodołamacze, które od zeszłego tygodnia pracują na Zbiorniku Włocławskim, dopłynęły w okolice Płocka - poinformowała rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla Antczak.

Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu przekroczył stan alarmowy
(Peter Muzslay/Dreamstime)

W związku ze stałym wzrostem poziomu Wisły w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów od piątku obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Wzrost poziomu rzeki w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej spowodowany jest spływaniem z górnego jej biegu wód roztopowych.

W poniedziałek rano poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 557 cm, czyli 7 cm powyżej stanu alarmowego. W tym samym czasie w Kępie Polskiej poziom rzeki osiągnął 489 cm, czyli 38 cm ponad stan ostrzegawczy - stan alarmowy na tym wodowskazie to 500 cm.

Służby przeciwpowodziowe na terenie powiatu płockiego przez całą dobę monitorują sytuację na rzece. W minioną środę na wiślanym Zbiorniku Włocławskim na odcinku od Włocławka do Płocka akcję kruszenia lodu rozpoczęło sześć lodołamaczy. Ich celem jest udrożnienie koryta rzeki, aby zapobiec piętrzeniu się płynącej kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów. Grubość pokrywy lodowej na Zbiorniku Włocławskim wynosi od 20 do 35 cm. Lód utrzymuje się na całej szerokości rzeki.

Jeszcze w niedzielę, płynące w górę Wisły lodołamacze, dotarły do Brwilna pod Płockiem. Jednostki te zawróciły następnie do pobliskiego Nowego Duninowa, by w poniedziałek wznowić tam akcję poszerzania rynny dla spływającej z górnego biegu rzeki kry.

Jak poinformował PAP dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku, poziom rzeki nie przekracza tam obecnie stanów ostrzegawczych - na wodowskazie w najniżej położonej części miasta do stanu ostrzegawczego brakowało w poniedziałek rano 19 cm.

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka.

Czytaj więcej w Money.pl

kraj
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)