Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawie 40 milionów złotych na digitaliację

0
Podziel się:

Do końca ubiegłego roku w Polsce zdigitalizowano ponad pół miliona obiektów. Są to głównie koncerty, filmy czy teledyski. Stało się tak między innymi dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu.

Prawie 40 milionów złotych na digitaliację
(aesop/CC/Flickr)

Jak wyjaśnia wicedyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Jarosław Czuba znalezione materiały trzeba najpierw opisać i przygotować do procesu cyfryzacji.

Część materiałów w formie cyfrowej przechowuje się na serwerach. Inne lądują na specjalnych taśmach, które służą do długoterminowego przechowywania nagrań, filmów czy skanów. Przechowywanie archiwalnych materiałów wymaga specjalnych warunków. W pomieszczeniu, w którym znajdują się serwery czy taśmy musi być odpowiednia temperatura i wilgotność.

Od początku procesu cyfryzacji udało się zrekonstruować cyfrowo między innymi 24 filmów fabularnych oraz stworzyć profesjonalne repozytorium cyfrowe dla materiałów audiowizualnych w Filmotece Narodowej. Powstała także profesjonalna pracownia do digitalizacji, rekonstrukcji dźwięku oraz obrazu w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Do końca ubiegłego roku udało się zdigitalizować ponad 510 tysięcy obiektów zarówno archiwalnych, muzealnych czy bibliotecznych, z czego blisko 400 tysięcy udostępnionych ma być w internecie, co w przełożeniu na liczbę skanów daje ponad 3 miliony wykonanych kopii cyfrowych.

Tegoroczny budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwie Narodowego na digitalizację wynosi około 17 milionów złotych. W latach 2011 - 2015 na ten cel przeznaczonych jest prawie 80 milionów złotych. Według danych Narodowego Instytutu Audiowizualnego na digitalizacje do tej pory wydano około 39 milionów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Szekspir i Alicia Keys w teatrze W jej teatrze Romeo i Julia tańczą do piosenek Alicii Keys, a bohaterowie Snu Nocy Letniej noszą stroje od Gosi Baczyńskiej.
Klasyka polskiego kina w sieci Ponad 50 filmów dostępnych za darmo i legalnie.
Zdrojewski: "To jest sprawa fundamentalna" Bez digitalizacji nie ma przyszłości kultury - powiedział Bogdan Zdrojewski, otwierając spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)