Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier Gruzji w Polsce. "Lepiej późno niż wcale"

0
Podziel się

Prezydent Micheil Saakaszwili gdy tylko mógł, odwiedzał Warszawę, premier Bidzina Iwaniszwili przylatuje do Polski po raz pierwszy.

Premier Gruzji w Polsce. "Lepiej późno niż wcale"
(Polaris/East News)
bCYwtWhx

W październiku ubiegłego roku wygrana jego koalicji Gruzińskie Marzenie zakończyła blisko 10-letnią dominację Saakaszwilego na scenie politycznej.

Wczoraj Iwaniszwili był na Litwie, dziś w Warszawie spotyka się z premierem Donaldem Tuskiem. _ - Można się spodziewać, że rozmowy zdominuje kwestia unijnych aspiracji Gruzji i zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego, na którym ma być parafowana umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską _ - mówi ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Matusiak.

Niewykluczone, że politycy będą też rozmawiać o sytuacji wewnętrznej w Gruzji. Bruksela jest bowiem zaniepokojona aresztowaniami członków poprzedniej ekipy rządzącej.

bCYwtWhz

- _ Z jednej strony skala i tempo tego procesu budzi zaniepokojenie i podejrzenie, czy aby przypadkiem nie jest to związane z kontekstem politycznym. Należy jednak pamiętać, że władza Saakaszwilego też miała swoje niedostatki. Tylko warunkiem jest to, żeby te procesy były transparentne, żeby nie było wątpliwości, że faktycznie pociągane do odpowiedzialności karnej są osoby, które faktycznie mają coś na sumieniu _ - mówi ekspert.

Ekspert podkreśla, że rząd Gruzji deklaruje nienaruszalność prozachodniej orientacji. Równocześnie prowadzona jest jednak nowa polityka wobec Rosji.

- _ Nie można powiedzieć, żeby następowała jakaś zasadnicza reorientacja polityki zagranicznej Gruzji na Rosję. Ale faktycznie tych kontaktów gruzińsko-rosyjskich jest więcej niż było, ale one nie są na jakimś wysokim szczeblu. Poza tym uruchomione zostały kontakty, których wcześniej nie było - naukowe, kulturalne, ostatnio odbył się mecz towarzyski _ - mówi ekspert.

W opinii Marka Matusiaka, obu stronom - Brukseli i Tbilisi - zależy na tym, by jesienią na szczycie Partnerstwa Wschodniego doszło do parafowania umowy stowarzyszeniowej.

bCYwtWhF

W Warszawie premier Gruzji będzie gościem Donalda Tuska. W programie przewidziano spotkanie w cztery oczy szefów rządów, rozmowy delegacji i konferencję prasową.

bCYwtWia
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)