Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski przyjął premiera Chin. Co ustalili na spotkaniu?

0
Podziel się:

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, podczas rozmowy obie strony wyraziły nadzieję na rozwój kontaktów międzyludzkich, w tym zwłaszcza wymiany młodzieżowej.

Prezydent Komorowski przyjął premiera Chin. Co ustalili na spotkaniu?
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął dziś wieczorem goszczącego z wizytą w Polsce premiera Chin Wen Jiabao.

_ - Wizyta premiera ChRL jest kontynuacją nowego otwarcia w stosunkach polsko-chińskich zapoczątkowanego wizytą prezydenta Komorowskiego w Chinach w grudniu 2011 roku. Podniesienie wzajemnych stosunków do rangi partnerstwa strategicznego, do którego doszło podczas tej wizyty, dało nowy impuls wzajemnym relacjom polsko-chińskim _ - powiedział po spotkaniu prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Według niego świadectwem tego jest właśnie wizyta premiera ChRL oraz kontynuacja inicjatyw zapoczątkowanych w grudniu 2011 roku, a także planowane na czerwiec 2012 Forum Rektorów Szkół Wyższych w Warszawie czy Forum Regionów planowane na 2013 rok.

_ - W rozmowie z premierem Wen Jiabao prezydent apelował o zwiększenie i zrównoważenie wymiany handlowej pomiędzy Polską i Chinami, mowa była o perspektywie rozwoju firm polskich na rynku chińskim, rozwoju współpracy inwestycyjnych _ - podkreślił.

Sokołowski zaznaczył, że tematem była również współpraca Chin z Europą Środkowo-Wschodnią. _ - Premier Chin powiedział, że Polska dla Chin jest mostem w kontaktach z Europą Środkowo-Wschodnią. Prezydent zaznaczył, że Polska w historii często była mostem między wschodem a zachodem _ - mówił prezydencki minister.

_ - Prezydent wyraził satysfakcję z tego, że obaj premierzy (Donald Tusk i Wen Jiabao) zadeklarowali, że dialog na temat państwa prawa i wolności obywatelskich będzie kontynuowany _ - zaznaczył Sokołowski.

Ponadto - jak dodał Sokołowski - prezydent poinformował szefa chińskiego rządu, że niebawem z jego inicjatywy na Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca kilkadziesiąt rund poufnych rozmów, które od 1958 roku do początku lat 70. przeprowadzili tu przedstawiciele USA i ChRL.

Sokołowski powiedział też, że 29 maja pierwsza dama Anna Komorowska poleci do Chin pierwszym samolotem na wznowionej linii Warszawa-Pekin. Jak dodał, ustanowienie tego połączenia nastąpiło podczas grudniowej wizyty prezydenta Komorowskiego w Chinach.

Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta, podczas rozmowy obie strony wyraziły też nadzieję na rozwój kontaktów międzyludzkich, w tym zwłaszcza wymiany młodzieżowej. _ Podkreślono, że ważnym elementem stosunków dwustronnych jest wzajemna sympatia między oboma narodami _ - czytamy w komunikacie kancelarii.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m110651.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wizyta;premiera;chin;obroncy;praw;czlowieka;apeluja,111,0,1074031.html) *35 osób się podpaliło. Co na to prezydent? * Chcą zwrócić uwagę na _ tragiczną serię 35 samospaleń, które od marca 2011 roku mają miejsce w Tybecie. _ Dzisiejszy dzień jest pierwszym dniem oficjalnej wizyty w Polsce premiera Chin. Wcześniej tego dnia szef chińskiego rządu rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Wen Jiabao jest pierwszym od 1987 roku szefem chińskiego rządu odwiedzającym Polskę.

Wczoraj Amnesty International, Fundacja Instytutu Lecha Wałęsy oraz Fundacja Inna Przestrzeń zwróciły się z apelem do Bronisława Komorowskiego o podniesienie podczas spotkania z Wen Jiabao kwestii łamania praw człowieka, w tym w szczególności kwestii uwolnienia trojga więźniów sumienia i działaczy praw człowieka: laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, uznanego za Dalajlamę XI Panczenlamę Genduna Czoekji Nima, chińskiej prawniczki Ni Yulan.

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz pytany dziś rano, czy prezydent będzie rozmawiał z premierem Chin na temat praw człowieka odparł, że Komorowski _ całym swoim życiorysem zaświadczył, że jest przywiązany do wolności obywatelskich i do praw człowieka _.

Zaznaczył, że podczas ubiegłorocznej wizyty w Chinach para prezydencka spotkała się w polskiej ambasadzie z przedstawicielami chińskich środowisk obywatelskich. _ Tutaj Polska zachowuje się dokładnie tak w relacjach z Chinami, jak zachowują się inne demokratyczne kraje UE, tzn. nie ukrywamy naszego stosunku do praw człowieka _ - powiedział Nałęcz w Radiu Zet. Dopytywany, czy prezydent będzie o prawach człowieka rozmawiał wprost, Nałęcz odparł: _ na pewno powie to w sposób adekwatny do sytuacji _.

Donald Tusk po dzisiejszym spotkaniu z Wen Jiabao wyraził nadzieję na zwiększenie zaangażowania inwestycyjnego w Polsce chińskich przedsiębiorców i instytucji oraz chińskiego państwa. Relacjonował też, że podczas spotkania z premierem Chin mówił o tym, że budowa nowoczesnego państwa związana jest z ochroną praw oraz wolności obywatelskich.

Natomiast Wen Jiabao zadeklarował, że jego kraj dąży nie tylko do rozwoju gospodarczego, ale także do _ budowy praworządności i praw człowieka _. Strona chińska jest gotowa prowadzić współpracę ze stroną polską w tych dziedzinach - powiedział premier Chin po spotkaniu z szefem polskiego rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Duża gratka. Tylu Chińczyków w Polsce Około 300 wystawców z Chin zaprezentuje w połowie maja w Poznaniu swoją ofertę na targach Homelife Show 2012.
Chiny i Rosja razem pozorują wojnę na morzu Rosyjsko-chińskie manewry morskie prowadzone są na Morzu Żółtym.
Samorządowcy na wycieczce do Chin. Po co? Premier w Emiratach Arabskich, a samorządowcy z Podkarpacia na misji w Chinach. W liczbie 30 osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)