Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent pyta PKW o dwudniowe wybory

0
Podziel się

Nowy Kodeks wyborczy dopuszcza taką możliwość. Komorowski chce wiedzieć, jaki byłby ich koszt.

Prezydent pyta PKW o dwudniowe wybory
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bEgtGSJh

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął konsultacje w sprawie jesiennych wyborów parlamentarnych. W Pałacu Prezydenckim spotkał się w tej sprawie z członkami Państwowej Komisji Wyborczej.

Bronisław Komorowski ma zapytać przedstawicieli PKW m.in. o to, jaki termin wyborów byłby najbardziej racjonalny iile kosztowałoby ewentualne dwudniowe głosowanie.Możliwość dwudniowych wyborów wprowadza nowy Kodeks wyborczy. Według Kodeksu, o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów parlamentarnych - prezydent.

Minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak zapowiadał, że Komorowski będzie chciał rozmawiać z PKW o _ nowych uwarunkowaniach prawnych _ w związku z przepisami wprowadzonymi w Kodeksie wyborczym. W następnej kolejności prezydent będzie konsultował się w sprawie terminu wyborów ze stronnictwami parlamentarnymi, rządem i organizacjami pozarządowymi.

bEgtGSJj

Zgodnie z konstytucją prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając je na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji parlamentu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu obecnej kadencji odbyło się 5 listopada 2007 roku. Kolejne wybory powinny się więc odbyć pomiędzy 6 października a 4 listopada. W tych dniach niedziela przypada: 9, 16, 23 i 30 października.

O możliwym terminie wyborów parlamentarnych rozmawiały już władze Platformy Obywatelskiej. Wstępny termin wyborów zaaprobowany przez zarząd krajowy PO to 23 października. Za tym, by wybory parlamentarne odbyły się w ostatnim możliwym terminie przewidzianym przez konstytucję opowiedział się w lutym prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z nieoficjalnych rozmów z osobami z otoczenia prezydenta wynika, że mało prawdopodobne jest, by wybory odbyły się 30 października - ze względu na bliskość Wszystkich Świętych i wyjazdy Polaków na groby bliskich.

bEgtGSJp
bEgtGSJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)