Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent w rocznicę akcji pod Arsenałem

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski spotkał się z harcerzami.

Prezydent w rocznicę akcji pod Arsenałem
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Harcerze i zuchy z całej Polski biorą w Warszawie udział w rajdzie _ Bezimienni _, zorganizowanym w 68. rocznicę Akcji pod Arsenałem. Na Placu Piłsudskiego z druhami spotkał się prezydent Bronisław Komorowski.

- _ Chciałbym bardzo, aby dzisiejsza uroczystość oznaczała przygotowanie nas wszystkich do przecjęcia przez prezydenta roli patrona wspierającego to, co jest istotą harcerstwa, a więc poczucie braterstwa i przyjaźni _ - powiedział Bronisław Komorowski.

Akcja pod Arsenałem odbyła się 26 marca 1943 roku. Była jedną z najważniejszych akcji zbrojnych Grup Szturmowych Szarych Szeregów, późniejszego batalionu _ Zośka _. Podczas akcji uwolniono harcmistrza Jana Bytnara _ Rudego _ i ponad 20 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy Alei Szucha na Pawiak. W akcji brało udział 28 harcerzy. Dowodzili nią: całością Stanisław Broniewski, a bezpośrednio Tadeusz Zawadzki.

Akcję przeprowadzono w biały dzień, pod warszawskim Arsenałem, na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej. Harcerze zaatakowali furgonetkę przewożącą więźniów z siedziby gestapo na Pawiak. W odwecie za akcję zbrojną pod Arsenałem Niemcy zamordowali 140 więźniów Pawiaka.

Z powodu ran odniesionych w akcji zmarli Aleksy Dawidowski, pseudonim _ Alek _ i Tadeusz Krzyżewicz _ Buzdygan _. Po czterech dniach zmarł również Jan Bytnar 'Rudy", śmiertelnie wyczerpany po przesłuchaniach na gestapo.

Po stronie niemieckiej było kilku zabitych. Zniszczono jedną ciężarówkę nieprzyjaciela, zdobyto dwa auta, z tego jedno potem porzucono oraz zdobyto dwa pistolety typu walter.
Akcja pod Arsenałem jest uznawana za jeden z największych wyczynów Polski Podziemnej. Miała duże znaczenie psychologiczne. Wcześniej zbrojne podziemie ograniczało się do pojedyńczych akcji zbrojnych oraz wykonywania wyroków na szczególnie uciążliwych funkcjonariuszach niemieckiego aparatu władzy. Niespodziewany i skuteczny atak dodał otuchy mieszkańcom miasta, natomiast Niemcy stracili poczucie bezpieczeństwa.

Akcja pod Arsenałem jest opisana w książkach _ Kamienie na szaniec _ Aleksandra Kamińskiego oraz _ Akcja pod Arsenałem _ Stanisława Broniewskiego. Nakręcony został także film fabularny pod tym samym tytułem w reżyserii Jana Łomnickiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t97558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;i;miedwiediew;razem;w;katyniu,243,0,795891.html) Komorowski i Miedwiediew razem. W Katyniu Na uroczystościach z okazji 71. rocznicy zbrodni katyńskiej mają być prezydenci Polski i Rosji - wynika z nieoficjalnych informacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t109590.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/solidarnosc;swietuje;ale;podzielona,19,0,666899.html) Solidarność świętuje, ale podzielona Wałęsa w Gdańsku: Bylibyśmy dalej gdyby nas nie zatrzymano na 10 lat. Śniadek w Szczecinie: Zawiodły elity gospodarcze i polityczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t134890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;ufa;mi;polowa;wyborcow;pis,234,0,801514.html) Komorowski: Ufa mi połowa wyborców PiS W rozmowie z Wprost24 prezydent powołuje się na wyniki pochlebnych dla niego sondaży.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)