Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent we Włoszech spotka się z papieżem

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski z małżonką weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII.

Prezydent we Włoszech spotka się z papieżem
(Piotr Tracz/REPORTER)
bEKGmqWJ

Bronisław Komorowski z małżonką rozpoczął wizytę we Włoszech, gdzie weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Para prezydencka przed południem zostanie przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka.

Wraz z prezydentem na uroczystości kanonizacyjne przyjechali do Rzymu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz były prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką.

Wizyta prezydenta w Watykanie i Republice Włoskiej potrwa do poniedziałku. Pierwszym jej punktem jest audiencja prywatna Bronisława i Anny Komorowskich u papieża Franciszka; ostatniego dnia planowane jest spotkanie głowy polskiego państwa z prezydentem Włoch Giorgiem Napolitano.

bEKGmqWL

W sobotę po południu prezydent wraz z małżonką zainauguruje w Instytucie Polskim wystawę _ Papież Wolności _ oraz spotka się z przedstawicielami Polonii i Polakami mieszkającymi we Włoszech. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie Komorowskiego.

Wieczorem w sobotę Anna Komorowska weźmie udział w harcerskim apelu _ Białej Służby _, który odbędzie się na dziedzińcu jezuickiego kolegium w Rzymie, Collegio Internazionale del Gesu.

Punktem kulminacyjnym wizyty pary prezydenckiej i polskiej delegacji będzie niedzielna msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka - i być może również z udziałem emerytowanego papieża Benedykta XVI.

W ocenie Komorowskiego kanonizacja Jana Pawła II jest okazją do sięgnięcia na nowo do nauczania papieża Polaka, które - jak podkreślił w niedawnym wywiadzie dla PAP - jest nadal aktualne i obecne w świadomości wielu ludzi. Prezydent zaznaczył, że Jan Paweł II wskazywał Polakom, jak najlepiej zagospodarowywać wolność. _ - Dla wielu z nas pontyfikat Jana Pawła II był pontyfikatem drogi do polskiej wolności, a następnie drogi poprzez wolność _ - podkreślił.

bEKGmqWR

Uroczysta msza kanonizacyjna na placu Świętego Piotra rozpocznie się w niedzielę o godz. 10. Tego samego dnia po południu wierni będą mogli wejść do bazyliki Świętego Piotra i oddać hołd papieżom.

W uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II w Watykanie weźmie udział także premier Donald Tusk, który do Rzymu udaje się w sobotę wieczorem, by w niedzielę rano uczestniczyć we mszy kanonizacyjnej polskiego papieża.

Na uroczystości kanonizacyjne oddzielnym lotem rejsowym udaje się delegacja parlamentarna na czele z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Parlamentarzyści wezmą też udział w oficjalnym przyjęciu wydanym z tej okazji przez Komorowskiego.

Tak przyjaciele wspominają Jana Pawła II

Do Rzymu udaje się też kilkudziesięciu posłów i senatorów PiS wraz z rodzinami wynajętym pociągiem. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przybędzie na uroczystość rejsowym samolotem. Własny wyjazd autokarowy organizuje klub Solidarnej Polski. Do Watykanu nie wybierają się politycy SLD i Twojego Ruchu.

bEKGmqWS

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m264596.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/benedykt;xvi;wezmie;udzial;w;kanonizacji;papiezy,222,0,1520862.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Emerytowany papież na kanonizacji
    • [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/93/304477_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/stanislaw-obirek-byly-jeziuta-mowi-o-grzechach-kosciola-i-ciemnych-stronach-pontyfikatu-jana-pawla-ii,0,1518096.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Za krytykę papieża Polaka stracił pracę
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m202495.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wygral;trzy;miliony;euro;dzieki;papiezowi,142,0,1523086.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wygrał trzy miliony euro. Dzięki papieżowi
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/67/m304963.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;swiadkiem;cudu;dzieki;papiezowi,254,0,1521918.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tusk świadkiem cudu dzięki papieżowi
bEKGmqXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)