Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Problem z tańszymi odpowiednikami leków. Przez nową ustawę

0
Podziel się:

W wielu przypadkach aptekarze nie mają możliwości wydania pacjentowi tańszego odpowiednika leku.

Problem z tańszymi odpowiednikami leków. Przez nową ustawę
(sjlocke/iStockphoto)
bFdELTgB

Wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej Stanisław Piechula powiedział, że ustawa refundacyjna wprowadziła dodatkowe zasady wydawania odpowiedników. Według nich, farmaceuta może zamienić lek na innych refundowany odpowiednik tylko wtedy, gdy jego cena detaliczna jest niższa od limitu leku wypisanego na recepcie. Bardzo niewiele leków lub czasami żadne preparaty w danej grupie nie spełniają tego warunku.

- _ Powoduje to taką komplikację, że jak lekarz wypisze lek, którego nie mamy w aptece, z kolei mamy leki, które są tańszymi odpowiednikami, to okazuje się, że nie spełniają one tej zasady i właściwie można powiedzieć, że dzisiaj w Polsce została prawie sparaliżowana możliwość wydawania pacjentowi tańszych odpowiedników _ - powiedział Piechula.

Wiceprezes Piechula uważa, że rozwiązaniem problemu byłoby wypisywanie przez lekarzy recept z międzynarodowymi nazwami leków.

bFdELTgD

- _ Najłatwiej by było gdyby lekarz od razu pacjentowi wypisał lek, używając nazwy międzynarodowej, a my spośród wszystkich odpowiedników możemy dobrać te najtańsze _ - powiedział Piechula.

*POSŁUCHAJ STANISŁAWA PIECHULI: *
Nowe zasady wydawania tańszych odpowiedników spowodowały, że często pacjent musi wrócić do lekarza po przepisanie innego leku lub zapłacić 100% za odpowiednik, który mógłby otrzymać jako refundowany.

O ustawie refundacyjnej czytaj w Money.pl
Nie będzie końca protestu lekarzy Organizacje lekarzy kontynuują _ akcję pieczątkową _ i stawiają twarde warunki rządowi. Opozycja chce głowy ministra zdrowia.
"Premier chyba nie rozumie, o co chodzi" _ Niekompetencja lub manipulacja _- tak lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego komentują słowa Donalda Tuska.
Oni znaleźli sposób na leki refundowane W Anglii system refundacji jest prostszy niż ten obowiązujący w Polsce.
bFdELThe
KOMENTARZE
(0)