Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aleksander kwaśniewski
11.06.2012 22:26

Proces Tymoszenko. Kwaśniewski nie widzi łatwego rozwiązania

Były prezydent, który rozpoczął misję na Ukrainie w sprawie obserwacji procesu byłej premier Julii Tymoszenko, ocenił, że rozwiązanie tego problemu nie będzie łatwe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który z byłym szefem PE Irlandczykiem Patem Coksem rozpoczął misję na Ukrainie w sprawie obserwacji procesu byłej premier Julii Tymoszenko, ocenił, że rozwiązanie tego problemu nie będzie łatwe.

Kwaśniewski spotkał się w Kijowie z przedstawicielami Tymoszenko, a następnie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem oraz premierem Mykołą Azarowem i członkami jego rządu.

_ - Jeżeliby mnie panowie zapytali, czy widzę w tej sprawie rozwiązania takie +na już+, to odpowiem, że takich rozwiązań nie widzę. To będzie wymagać cierpliwych prac i bardzo wielu rozmów _ - powiedział były prezydent.

_ - Nawet jeśli uważamy, że ukraiński system prawny nie jest całkowicie niezawisły, to nie można sobie z niego żartować. Obowiązują pewne formuły prawne i pewne procedury, które muszą być przestrzegane. Jest to naprawdę poważne zadanie _ - ocenił, mówiąc o swej misji z Coksem.

Kwaśniewski wyjaśnił, że pierwszy etap tej misji polega na zebraniu informacji m.in. na temat stanu prawnego Tymoszenko oraz skazanego na cztery lata więzienia b. szefa MSW w jej rządzie Jurija Łucenki.

_ - Będziemy teraz z zespołem prawnym analizować dokumenty (...). Najbliższy tydzień to będzie praca nad papierami i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu znowu się tutaj pojawimy _ - powiedział.

Pytany przez PAP o jego poprzednią misję na Ukrainie we wrześniu 2011 r., gdy ukraińskie media nazywały Kwaśniewskiego _ specjalnym wysłannikiem polskiej prezydencji _, który wraz z władzami Ukrainy zastanawia się, jak wyjść z sytuacji spowodowanej aresztem Tymoszenko, były prezydent odpowiedział, że pamięta obietnice Kijowa w tej sprawie.

_ - Jednym ze sposobów uwolnienia Tymoszenko, który prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz omawia z europejskimi negocjatorami, jest wprowadzenie zmian w prawie karnym _ - pisała wówczas gazeta internetowa _ Ukrainska Prawda _, powołując się na źródła w kuluarach odbywającego się wtedy forum Strategii Europejskiej (YES) na Krymie.

_ - Rozmawialiśmy dziś na ten temat. Wszystkie obietnice pamiętamy. Nikt z nas - a przynajmniej ja - nie ma amnezji. Dziś jesteśmy tutaj z misją Parlamentu Europejskiego, nas prosił o to (przewodniczący PE) Martin Schulz i chcemy rozmawiać ze wszystkimi stronami tego konfliktu, a jednocześnie szukać rozwiązań, by jednak ten dorobek ukraiński, jakim jest chociażby parafowana umowa stowarzyszeniowa z UE, nie został zmarnowany. Jesteśmy w kluczowym momencie, w którym to, co się wydarzyło dobre, zostanie zmarnowane, jeśli nie znajdziemy jakichś inicjatyw politycznych, które pozwolą nam wyjść z tej ślepej uliczki _ - zaznaczył.

Martin Schulz zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że Kwaśniewski i były przewodniczący PE Pat Cox będą monitorowali w imieniu europarlamentu postępowania sądowe dotyczące Julii Tymoszenko.

Tymoszenko, dziś będąca w opozycji, została skazana w zeszłym roku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku; Tymoszenko stała wtedy na czele rządu.

UE ocenia, że sprawa Tymoszenko ma podłoże polityczne, a władze w Kijowie wybiórczo stosują prawo w procesach byłej premier i kilku jej współpracowników.

Tymoszenko jest też oskarżona o nadużycia, których miała się dopuścić w latach 90., gdy kierowała handlującą gazem firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydenci razem. Tematem tylko mecz? - _ To jest święto futbolu w Polsce i na Ukrainie. Może być okazją do rozmów na wszystkie tematy _.
Były prezydent jedzie na Ukrainę. Obserwować Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były szef PE Irlandczyk Pat Cox jadą na Ukrainę obserwować proces byłej premier Julii Tymoszenko.
Co planuje Aleksander Kwaśniewski? Narada Będzie miał dostęp do wszystkich dokumentów związanych ze sprawą Julii Tymoszenko, do prawników i prokuratorów.
Tagi: aleksander kwaśniewski, tymoszenko, ukraina, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz