Notowania

kultura w polsce
29.10.2012 18:56

Programy ministra kultury na rok 2013 już ogłoszone

241 mln zł - to budżet programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego na rok 2013. Nowością jest priorytet Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)

241 mln zł - to budżet programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego na rok 2013. Nowością jest priorytet _ Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego _. Minister ogłosił programy dzisiaj - informuje resort kultury na swojej stronie internetowej.

Dzięki programom ministra kultury można ubiegać się o dofinansowanie rozmaitych projektów kulturalnych i artystycznych, np. festiwali, przeglądów, wydawnictw. Programów jest osiem: Wydarzenia artystyczne, Kolekcje, Promocja literatury i czytelnictwa, Edukacja, Obserwatorium kultury, Dziedzictwo kulturowe, Rozwój infrastruktury kultury i Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Większość programów składa się z tzw. priorytetów, w ramach których można składać wnioski o dofinansowanie konkretnych projektów. Tegoroczna nowość, czyli priorytet _ Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego _, to część programu Dziedzictwo kulturowe, mającego na celu ochronę polskiego dziedzictwa w kraju i za granicą, wspieranie działalności muzeów, popularyzację kultury ludowej. Budżet nowego priorytetu to 3 mln zł.

Największym priorytetem programu Dziedzictwo kulturowe jest _ Ochrona zabytków _ - jego budżet to 82 mln zł. Na Program Dziedzictwo kulturowe składają się także priorytety: _ Wspieranie działań muzealnych _ (5,5 mln zł), _ Kultura ludowa _ (3,5 mln zł), _ Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą _ (3 mln zł) oraz _ Ochrona zabytków archeologicznych _ (2 mln zł).

Jak informuje ministerstwo kultury, łatwiejszy jest dostęp do finansowania wieloletniego - w przypadku większości programów można składać wnioski o finansowanie w trybie dwu- lub trzyletnim. By skorzystać z tej możliwości wnioskodawca nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymogów, poza koniecznością przygotowania opisu projektu i kosztorysu na wszystkie objęte finansowaniem lata. Warunkiem uzyskania finansowania w tym trybie będzie uzyskanie dostatecznie wysokiej punktacji.

Szczegółowy wykaz programów ministra kultury, ich budżetów i poszczególnych priorytetów udostępniono na stronie http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/programy-ministra-na-rok-2013---ogloszone-3390.php

Czytaj więcej w Money.pl
Zdrojewski uspokaja. Pieniędzy nie zabraknie Według ministra nie dojdzie do sytuacji, w której powstanie nowy obiekt, a nie będzie pieniędzy na jego aktywność.
Przypomnieli Tuskowi o umowie. Dotrzyma? Tak prognozują we wspólnym komunikacie Obywatele Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PO chce wyprowadzić Kraków na prostą Klub Radnych PO w radzie tego miasta, który do tej pory był w opozycji wobec działań prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, będzie z nim współpracował.
Tagi: kultura w polsce, budżet, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz