Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prokuratura bada internetowe fora

0
Podziel się

Warszawska prokuratura bada, czy wszcząć śledztwo z doniesienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego w sprawie propagowania treści antysemickich w internecie.

Prokuratura bada internetowe fora
(kprm.gov.pl)
bEpyjtJx

Warszawska prokuratura bada, czy wszcząć śledztwo z doniesienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego w sprawie propagowania treści antysemickich w internecie. W ubiegły piątek przesłuchała ministra jako osobę zawiadamiającą.

Według _ Gazety Wyborczej _ internetowe wpisy dotyczyły m.in. samego Sikorskiego i jego żony, publicystki Anne Appelbaum.

_ - Pan minister złożył zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa propagowania w sieci treści antysemickich, argumentując m.in., że podważa to wizerunek Polski w świecie jako kraju tolerancyjnego _ - powiedziała dziś rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska. Dodała, że podczas przesłuchania Sikorski złożył w prokuraturze wydruki z sieci z przykładami _ mowy nienawiści _.

bEpyjtJz

Na razie prokuratura prowadzi tzw. postępowanie sprawdzające, które poprzedza decyzję, czy wszcząć śledztwo, czy odmówić tego. Roboczą podstawą postępowania jest art. 212 par. 2 Kodeksu karnego, który przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności albo do roku więzienia za pomówienie w mediach o właściwości, które mogą poniżyć daną osobę w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danej działalności. Sikorski dostał status pokrzywdzonego w tej sprawie.

Ponadto badany jest wątek głoszenia antysemityzmu. Kk przewiduje karę do 3 lat więzienia za publiczne znieważenie grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości. Za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość grozi zaś grzywna, ograniczenie wolności albo do 2 lat więzienia.

bEpyjtJF

Jak podawała _ Gazeta Wyborcza _, chodzi o wpisy związane z korespondencją Sikorskiego z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem, w której wzywał do ścigania antysemickiej i rasistowskiej mowy nienawiści.

Minister podawał Seremetowi cytaty z konkretnych forów internetowych: _ Hitler zaczął, my skończymy. Do pieca, smażyć się, żyduchy, do pieca _ albo: _ Przyjdzie czas, że dalej się będziecie k... po piecach i piwnicach chować _. Przytaczał też wpisy na swój temat (pisownia oryginalna): _ Radosław Sikorski - mąż ortodoksyjnej z dziada pradziada amerykańskiej żydówki, wróg Polskości, biegle władający językiem polskim amerykański agent i mason, zdalnie sterowany przez teścia, naczelnego czosnka nowego Yorku, przejął pałeczkę destrukcji i destabilizacji kraju od niejakiego michnika - jednak bardziej niebezpieczny z racji zajmowanego wysokiego stanowiska - pod maską dobrotliwego gogusia ukryty bezwzględny sprzedawczyk, wyzbyty wszelkich zasad wykonawca rozkazów międzynarodowej kliki _.

Według _ GW _ oprócz doniesienia o przestępstwie Sikorski pozwał do sądu wydawców _ Faktu _ oraz _ Pulsu Biznesu _ za wpisy internetowe na ich forach. W pozwach, przygotowanych przez mec. Romana Giertycha, byłego lidera LPR i byłego wicepremiera w rządzie PiS-LPR-Samoobrona, Sikorski domaga się od pozwanych przeprosin oraz 20 tys. zł zadośćuczynienia. Sikorski podkreśla w pozwach, że administratorzy portali nie usuwali wpisów. Przywołuje wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie, który w marcu br. stwierdził, że jeśli właściciel strony internetowej jest świadomy bezprawności wpisów, to ma obowiązek natychmiast je usunąć; jeśli tego nie zrobi - ponosi odpowiedzialność.

_ To że anonimowość jest problemem także w ściganiu mowy nienawiści w internecie, potwierdzają dane przekazane ministrowi przez prokuratora generalnego _ - pisała _ GW _. Według niej, ok. 80 proc. spraw antysemickiej i rasistowskiej _ mowy nienawiści _ jest umarzanych lub odmawia się ich podjęcia. Główną przyczyną jest niemożność ustalenia sprawców, którzy korzystają z kawiarenek internetowych, z komputerów dostępnych dla większej liczby osób lub też z zagranicy. Zdaniem _ GW _ korespondencja Sikorskiego zaowocowała pismem Seremeta do prokuratorów, w którym ocenił, że _ zbyt pochopnie _ umarzają takie sprawy. Przypomniał przepisy i sposoby ich interpretowania tak, by ściganie mogło być skuteczniejsze.

bEpyjtJG
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/17042/35397_lessig-fot-piotr-kordys.tiny.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/internet;przemaglowany;druga;internetbeta;za;nami,199,0,678343.html) Internet przemaglowany. Druga InternetBeta za nami Na trzy dni Rzeszów stał się stolicą polskiego internetu.W ciągu trzech dni przez mury WSIiZ przewinęło się około 300 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t18676.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sikorski;to;bedzie;przestroga;dla;innych,61,0,821821.html) Sikorski: To będzie przestroga dla innych Szef dyplomacji o zabiciu Osamy bin Ladena: Gratulujemy sojusznikom i cieszymy się wraz z narodem amerykańskim.
bEpyjtKa
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)