Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura traktuje firmy arbitralnie

0
Podziel się:

Przepisy regulujące działalność firm są nieostre - uważają organizacje biznesowe.

Prokuratura traktuje firmy arbitralnie

Przedsiębiorcy skarżą się na zbytnią gorliwość organów ścigania w wykorzystywaniu zapisów prawa w procesach gospodarczych. Kontrowersje wzbudza szczególnie to, że podejmowanie ryzyka przez zarząd spółki oceniane jest często jako działanie na jej szkodę.

Marek Goliszewski - prezes Business Centre Club, uważa, że obecna dyspozycja przepisów Kodeksu Karnego oraz Kodeksu Spółek Handlowych jest nieostra i zbyt szeroka. Jego zdaniem, funkcjonariusze prokuratury mają nieograniczone i arbitralne uprawnienia, które wykorzystywane bywają w sprzeczności z zasadami państwa prawa.

- _ Bardzo często niestety sądy skazują na podstawie pewnego widzi mi się. Ludzie idą do więzienia i dopiero w procesie odwoławczym okazuje się, że działalność firmy była zgodna z prawem _ - twierdzi Goliszewski.

POSŁUCHAJ PREZESA BCC:

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski zwraca uwagę, że w Polsce podejmowanie ryzyka przez zarząd spółki oceniane jest często jako działanie na szkodę spółki. Dodaje, że taka ocena wyklucza możliwośc prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż prowadzenie działalności zawsze wiąże się z ryzykiem.

- _ Często jest tak, że ponosimy większe ryzyko, ale też z tego tytułu otrzymujemy większy zwrot _ - mówi Arendarski.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA ARENDARSKIEGO:

Ekspert prawny Krajowej Izby Gospodarczej z kancelarii Bird & Bird - doktor Jacek Wędrowski radzi przedsiębiorcom, by przed podjęciem działań gospodarczych oszacowali ryzyka prawne z tym związane.

- _ Chciałem wskazać na zbytnią gorliwość organów ścigania w wykorzystywaniu sformułowań z pewnych zapisów prawnych _ - mówi Wędrowski.

POSŁUCHAJ DR WĘDROWSKIEGO:

Doktor Wędrowski zwrócił uwagę, że nadzór wewnątrz spółek handlowych jest tak dalece rozwinięty, że nie trzeba sięgac aż po środki karno-prawne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t113978.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;zabiera;ulgi;powiedz;stop,201,0,728265.html) Rząd zabiera ulgi. Powiedz STOP! Polscy przedsiębiorcy w przyszłym roku zapłacą o blisko 2 mld złotych więcej podatku VAT niż dotychczas.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t83925.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/masz;szklarnie;plac;jak;przedsiebiorca,101,0,621669.html) Masz szklarnie, płać jak przedsiębiorca Zdaniem resortu finansów obecne podatki to relikt przeszłości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t17227.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;ustrzec;rodzine;przed;splata;dlugow;firmy,205,0,710605.html) Jak ustrzec rodzinę przed spłatą długów firmy Całym majątkiem odpowiadają przedsiębiorcy zarejestrowani jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę jawną, partnerską i cywilną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/ulga;na;zle;dlugi;szansa;dla;przedsiebiorcow,130,0,727170.html) Ulga na złe długi, szansą dla przedsiębiorców Problem z nieściągalnymi płatnościami dotyka obecnie coraz większą rzeszę firm. Przedsiębiorstwa tracą niejednokrotnie płynność finansową, nie tylko przez nie otrzymanie należności, ale również przez obowiązek opodatkowania sprzedaży, pomimo że należności za wystawioną fakturę nigdy nie trafiły do ich kasy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)