Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest lekarzy znów zaszkodzi pacjentom?

0
Podziel się:

Nie zgadzają się oni na wpisanie do umów, jakie mają zawierać z NFZ, kar za błędy w receptach refundowanych.

Protest lekarzy znów zaszkodzi pacjentom?
(Jan Bielecki/East News)

Planowany przez lekarzy od 1 lipca protest będzie głównym tematem dzisiejszych rozmów ministra zdrowia Bartosza Ałukowicza z Naczelną Radą Lekarską i Aptekarską. Spotkanie będzie miało charakter roboczy.

Lekarze nie zgadzają się na wpisanie do umów, jakie mają zawierać z NFZ kar za błędy w receptach refundowanych. Grożą, że będą wystawiać tylko recepty pełnopłatne. Chociaż nowe umowy mają podpisywać tylko lekarze prowadzący prywatne praktyki, do protestu w ramach solidarności może przystąpić całe środowisko lekarskie.

Rzeczniczka Naczelnej Rady Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska powiedziała, że spotkanie w Ministerstwie Zdrowia ma dotyczyć kwestii refundacji leków w Polsce. -_ Dla nas bardzo istotna jest teraz zmiana treści z NFZ na wystawianie recept refundowanych _ - mówi Strzałkowska.

Z kolei rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek podkreśliła, że protest zapowiadany przez lekarzy dotyczy umów z NFZ podpisywanych przez prywatne praktyki, co stanowi około 4 proc. wypisywanych recept. Zaznaczyła, że podpisanie przez lekarzy umowy z NFZ jest fakultatywne. - _ Muszą liczyć się z tym, że jeżeli nie podpiszą umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, to ich pacjenci nie uzyskają refundacji kosztów leków _- podkreśliła Agnieszka Gołąbek.

W zależności od wyników rozmów już pojutrze Naczelna Rada Lekarska podejmie decyzję w sprawie protestu. Ewentualnie przedstawi też rekomendacje wszystkim lekarzom, niezależnie czy pracują w publicznych czy w prywatnych zakładach - aby od 1 lipca wystawiali recepty wyłącznie ze 100 proc. odpłatnością.

Również Rzecznik Praw Pacjenta organizuje po południu robocze spotkanie z udziałem ministra zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, oraz przedstawicieli prezydenta i premiera w sprawie planowanego protestu lekarzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie możliwości wykupienia leków? Pacjenci zażywający leki refundowane powinni jak najszybciej wykupić je na zapas. Bo niebawem nie będą mieli takiej możliwości.
Zamiast recepty dadzą nam świstek papieru Prezydium NRL wezwało lekarzy i dentystów do niepodpisywania przesyłanych przez NFZ nowych umów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane.
Lekarze znów nie będą wypisywać recept? Mimo zmian NFZ będzie mógł nadal karać przychodnie i szpitale oraz lekarzy z prywatną praktyką.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)