Notowania

pierwsza komunia
05.07.2012 12:47

Przyjęcia komunijne bez alkoholu i w gronie rodzinnym

Na większości imprez nie było alkoholu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(stevecadman/CC/Flickr)

Ponad połowa (58 proc.) przyjęć z okazji przystąpienia dzieci do komunii św. organizowana jest w domach, zwykle nie ma na nich alkoholu - wynika z sondażu TNS Polska.

Niemal wszyscy ankietowani brali udział w tego typu uroczystości; nigdy na przyjęciu komunijnym nie było tylko 5 proc. ankietowanych.

Ponad połowa (58 proc.) przyjęć komunijnych, na których ostatnio byli badani, odbyła się w domach; 28 proc. w restauracjach, 7 proc. w domach weselnych, remizach i podobnych lokalnych. 3 proc. sakramentów nie towarzyszyło przyjęcie. 4 proc. badanych nie odpowiedziało na pytanie.

Zwykle komunia odbywa się w gronie najbliższych - ponad połowa (56 proc.) w grupie do 20 osób. 32 proc. przyjęć zorganizowano z udziałem od 21 do 30 osób, a 7 proc. w przedziale 31-40 osób. Na 5 proc. uroczystości świętowało ponad 40 osób.

Na większości (59 proc.) przyjęć komunijnych nie było alkoholu. Na 8 proc. podawano _ symbolicznego _ szampana. W 11 proc. przypadków pito wino, a w 16 proc. - wódkę. TNS Polska w raporcie z badań zastrzega jednak, że część ankietowanych mogła nie przyznać się do picia alkoholu.

Blisko połowa respondentów (46 proc.) twierdzi, że podarowała dziecku w prezencie pieniądze, 19 proc. przygotowała prezenty rzeczowe, reszta nie dała nic lub nie pamiętała, co to było.

Najczęściej dawano rower (21 proc.); łańcuszek - sam lub z krzyżykiem albo medalik (17 proc.), inną biżuterię (kolczyki, pierścionek, bransoletkę) - 10 proc. oraz sprzęt komputerowy (komputer, laptop, drukarkę, monitor, tablet) - 9 proc. Biblię podarowało 3 proc. ankietowanych, a różaniec - 1 proc. Na liście upominków znalazły się także m.in. aparaty fotograficzne, gry, ubrania, telefony i słodycze.

Prezenty pieniężne to zwykle od 200 do 500 zł. Sumy z tego przedziału wskazało 73 proc. ankietowanych, obdarowujących dziecko gotówką. Średnio prezent pieniężny wynosi 395 zł.

Badanie _ obyczaje komunijne w Polsce _ zrealizowano od 14 do 17 czerwca na ogólnopolskiej próbie 1000 mieszkańców w wieku powyżej 15 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
"O przyszłości Kościoła zdecyduje laikat" - _ Dzisiaj przyszła epoka laikatu w Kościele i w Polsce. O przyszłości Kościoła zdecyduje laikat. Nie biskupi. Oni nie zrobią tej pracy, tego wysiłku za nas wszystkich _ - mówił abp Józef Michalik.
Kościoły coraz bardziej puste. Chodzi tylko... 40 proc. polskich katolików uczestniczyło w 2011 r. w niedzielnych mszach świętych.
To podważa wiarygodność kościoła Ostatnie wydarzenia wokół Stolicy Apostolskiej, w tym wyciek tajnych dokumentów, podważyły wiarygodność Kościoła i nadszarpnęły zaufanie wiernych.
Tagi: pierwsza komunia, komunia, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz