Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pytamy Rosjan, czy nasz Tu-154 też na złom

0
Podziel się:

Agencja Transportu Lotniczego zaleciła wycofanie tych samolotów z użytku.

Pytamy Rosjan, czy nasz Tu-154 też na złom
(prezydent.pl/GFDL)
bFeLxzTV

Dowódca Sił Powietrznych gen. Lech Majewski wysłał pismo do rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Lotniczego (Rosawiacja), która zaleciła wycofanie z eksploatacji samolotów Tu-154M. Majewski pyta, czy dotyczy to także polskiego tupolewa.

W ubiegłym tygodniu Rosawiacja zaleciła przewoźnikom powietrznym w Rosji wycofanie z eksploatacji z dniem 1 lipca samolotów Tu-154M, jeśli producent tych maszyn nie poprawi ich konstrukcji. W związku z tą informacją w sobotę szef MON Bogdan Klich zlecił - za pośrednictwem szefa Sztabu Generalnego - gen. Majewskiemu, by pilnie zwrócił się do Rosjan o informacje, czy zalecenie zaprzestania lotów dotyczy także naszej wersji Tu-154M.

Jak mówił wówczas rzecznik MON Janusz Sejmej, chodzi o wyjaśnienie, czy polski samolot Tu-154M ma usterki podobne do rosyjskich, o których informowała rosyjska agencja. Jego zdaniem wersja polskiego Tu-154M różni się zasadniczo od innych wersji, ponieważ była modyfikowana i posiada nowoczesną aparaturę.

bFeLxzTX

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz powiedział w poniedziałek, że faks z pismem gen. Majewskiego został wysłany do Rosjan tego dnia rano.

Polska ma obecnie jeden samolot Tu-154M o numerze bocznym 102. W ubiegłym roku przeszedł on w zakładzie remontowym w Samarze w Rosji generalny przegląd, jaki każda maszyna musi przejść co pięć lat.

Polska _ tutka _ to maszyna w wersji lux, według Kupracza znacznie różni się od samolotów używanych przez przewoźników cywilnych. Tupolew znajduje się na wyposażeniu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który zajmuje się przewożeniem najważniejszych osób w państwie. Drugi tego typu samolot rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

bFeLxzUd

Rosawiacja zarekomendowała liniom lotniczym, by od lipca 2011 roku wstrzymały eksploatację samolotów Tu-154M, jeśli ich konstrukcja nie zostanie poprawiona. Agencja postawiła dodatkowe wymagania przed konstruktorami i producentami tego typu maszyn, ci jednak nie wprowadzali żadnych zmian. Jako przykład szef Federalnej Agencji Transportu Lotniczego Aleksandr Nieradźko wymienił często ulegający awariom system zasilania w Tu-154M.

Rosyjscy przewoźnicy użytkują jeszcze 85 maszyn Tu-154M. Ich średni wiek przekracza 20 lat. Wcześniej Federalna Służba Nadzoru w Sferze Transportu (Rostransnadzor) wstrzymała eksploatację w Rosji samolotów Tu-154B.

W 2010 roku doszło do pięciu poważnych wypadków z udziałem Tu-154M. Cztery takie maszyny rozbiły się w Rosji, a jedna - w Iranie. Najpoważniejsza była katastrofa polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

Tu-154 są produkowane od 1968 roku. Ich seryjną produkcję zakończono w 1998 roku. Samoloty Tu-154M weszły do użytku w 1984 roku. Seryjnie były produkowane do 2006 roku. Łącznie wytworzono 935 maszyn Tu-154 różnych modyfikacji. W ostatnich latach były one jeszcze produkowane w krótkich seriach w zakładach lotniczych _ Awiakor _ w Samarze.

bFeLxzUe

Ostatecznie produkcję Tu-154M zamierza się zakończyć w 2011 roku. Aktualnie w zakładach w Samarze powstają jeszcze dwa takie samoloty na zamówienie Ministerstwa Obrony Rosji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t100813.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;raport;mak;jak;wybuch;bomby,59,0,754747.html) Rosja: Raport MAK jak wybuch bomby Dziennikarze podkreślają burzę, którą wywołała w Polsce ocena katastrofy w Smoleńsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t111350.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sledztwo;smolenskie;przedluzone,64,0,747840.html) Śledztwo smoleńskie przedłużone Pierwotnie planowane było do 10 stycznia. Prokuratura przełożyła ten termin na 10 kwietnia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t113987.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;rosjanie;cieli;wrak;samolotu;nic;nie;wiem;o;tym,239,0,700399.html) Miller: Rosjanie cięli wrak samolotu? Nic nie wiem o tym Rosjanie mieli przecinać skrzydła rozbitego Tupolewa.
bFeLxzUy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)