Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
20.06.2013 11:15

Rada Warszawy debatuje nad absolutorium dla Gronkiewicz-Waltz

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że ubiegły rok był dla Warszawy rekordowy jeśli chodzi o pozyskane środki europejskie. Z UE stolica pozyskała ponad 1,1 mld zł - o 426,8 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rozpoczęła się sesja rady Warszawy, podczas której radni mają udzielić absolutorium prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz za wykonanie budżetu za 2012 r. _ Mimo kryzysu, był to kolejny dobry rok dla Warszawy _ - przekonuje prezydent.

Z przedstawionego radzie sprawozdania wynika, że w ubiegłym roku do miejskiej kasy wpłynęło 11,9 mld zł - o 672,5 mln zł więcej niż rok wcześniej, a wydatki, które wyniosły 12,6 mld zł, były o 343,9 mln zł wyższe niż w 2011 r. Na inwestycje miasto wydało 2,2 mld zł.

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w stołecznym ratuszu tuż przed rozpoczęciem sesji, Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że ubiegły rok był dla Warszawy rekordowy jeśli chodzi o pozyskane środki europejskie. Z funduszy UE stolica pozyskała ponad 1,1 mld zł - o 426,8 mln zł więcej niż rok wcześniej. Największe dofinansowanie uzyskano na budowę II linii metra - 783,1 mln zł, w tym 250 mln zł z tytułu zaliczki. Środki unijne pozyskano też m.in. na budowę trasy mostu północnego (90,2 mln zł), budowę ul. Nowolazurowej (72,3 mln zł) i modernizację Al. Jerozolimskich (68,3 mln zł).

Dochody miasta z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wyniosły 3,5 mld zł. Były o 85,2 mln zł wyższe niż rok wcześniej, ale o 61,5 mln zł niższe niż planowano. Z podatku od osób prawnych (CIT) stolica otrzymała 537,3 mln zł - o 47,2 mln zł mniej niż w 2011 r. i o 82,4 mln zł mniej niż planowano.

Ok. 757,5 mln zł do kasy miasta wpłynęło ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. To o 62,4 mln zł więcej niż rok wcześniej. Dochody z najmu i dzierżawy mienia wyniosły 613,2 mln zł i były o 15,5 mln zł wyższe niż w roku 2011. Ok. 402,7 mln zł to dochody z tytułu zarządu, użytkowania i użytkowania wieczystego nieruchomości (spadek rok do roku o 8,2 mln zł), 232,3 mln zł - z podatku od czynności cywilnoprawnych (spadek o 153,7 mln zł).

Ponad 1 mld zł miasto uzyskało z podatku od nieruchomości (o 70,8 mln zł więcej niż w 2011 r.), a 255,2 mln zł - ze sprzedaży lokali i nieruchomości (o 70,6 mln zł więcej).

Z 12,6 mld zł wydatków 10,4 mld zł to wydatki bieżące. Na inwestycje miasto wydało 2,2 mld zł.

Najwięcej pieniędzy stolica wydała na transport i komunikację - w sumie 4,4 mld zł. Zakup usług przewozowych kosztował miasto blisko 2,3 mld zł. Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że kwota ta przewyższa wydatki pięciu kolejnych pod względem wielkości miast w Polsce, które łącznie wydały na ten cel niespełna 1,8 mld zł.

Kolejne pozycje na liście wydatków zajęły: edukacja - 2,7 mld zł oraz ład przestrzenny i gospodarka nieruchomościami - 1,4 mld zł. Na ochronę zdrowia i pomoc społeczną wydatkowano 970 mln zł, na zarządzanie strukturami samorządowymi - 859 mln zł, a na kulturę - 377 mln zł.

Na inwestycje miasto wydało w ubiegłym roku blisko 2,2 mld zł, z czego 1,6 mld na te z zakresu transportu i komunikacji.

Największe środki przeznaczono na sfinansowanie projektu i budowy II linii metra - 1,1 mld zł., budowę trasy mostu północnego - 167 mln zł i budowę ul. Nowolazurowej na odcinku od Al. Jerozolimskich do trasy Armii Krajowej - 116,5 mln zł.

W 2012 r. miasto finansowało też przebudowę i modernizację warszawskich szpitali - grochowskiego (18,1 mln zł), św. rodziny (15,2 mln zł), _ Inflancka _ (12,8 mln zł), św. Zofii (7 mln zł), bielańskiego (4,5 mln zł), czerniakowskiego (4,4 mln zł), praskiego (1,9 mln zł), wolskiego (1,6 mln zł) i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci (1,5 mln zł).

Na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich stolica przeznaczyła w ubiegłym roku 15,2 mln zł.

Deficyt budżetu wyniósł w ubiegłym roku 671,7 mln zł; był niższy od planowanego o 53 proc.

Podczas konferencji Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że zadłużenie miasta na koniec 2012 r. wyniosło blisko 5,7 mld zł, a relacja zadłużenia do dochodów wyniosła 47,7 proc. (ustawowy limit to 60 proc.), a to najniższy wskaźnik spośród dużych miast Polski.

W Warszawie trwa zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz. Akcję zorganizowaną przez Warszawską Wspólnotę Samorządową poparł m.in. PiS. Prezydent powiedziała, że otrzymuje od mieszkańców wiele listów z poparciem. W czwartek prosiła ich o _ cierpliwość i wyrozumiałość _.

_ Warszawa jest europejskim miastem i zmienia się tak szybko. A jak skończymy metro, to naprawdę zmieni się cała Praga, cała druga strona Wisły. (...) Chciałabym, aby warszawiacy wspierali mnie w tej zmianie oblicza Warszawy po to, żeby żyło się lepiej, a przede wszystkim wygodniej _ - powiedziała.

Debata towarzysząca absolutorium trwa zwykle kilka godzin, jednak decyzja radnych wydaje się być przesądzona - rządząca Warszawą PO ma w radzie miasta 32 z 60 głosów.

Czytaj więcej w Money.pl
Są podpisy, by odwołać prezydent. Uda się? Warszawska wspólnota samorządowa twierdzi, że zebrała 110 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy.
Zbierają podpisy, by odwołać prezydenta Jak powiedział dziś europoseł SP Jacek Kurski, prezydent Gronkiewicz-Waltz jest _ złym prezydentem. Zabiera temu miastu szanse dobrego rozwoju. _
Gronkiewicz-Waltz zbyt często "umywa ręce" Koalicja broni prezydentury wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej, opozycja natomiast zapowiada jej koniec.
Tagi: prezydent, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz