Notowania

smoleńsk
15.02.2011 14:40

Rocznica Smoleńska bez Kaczyńskiego?

PJN chce zwołania Zgromadzenia Narodowego 10 kwietnia. PiS i pozostałe partie nie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Szefowa ugrupowania Polska Jest NajważniejszaJoanna Kluzik-Rostkowskaproponuje zwołanie w rocznicę katastrofy smoleńskiej Zgromadzenia Narodowego. Politycy PO, SLD i PSL są sceptyczni wobec tego pomysłu. PiS nie mówi _ nie _. *

_ - Uważamy, że specjalnie na tę okazję powinno się zebrać Zgromadzenie Narodowe (wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu) i powinniśmy potrafić wspólnie uczcić pamięć ofiar tej katastrofy _ - powiedziała Kluzik-Rostkowska w radiu RMF FM. Dodała, że jej ugrupowanie będzie apelowało o zwołanie Zgromadzenia Narodowego w niedzielę, 10 kwietnia.

Na późniejszej konferencji prasowej posłanka poinformowała, że wysłała już pisma do marszałków Sejmu i Senatu z prośbą o spotkanie w tej sprawie. - _ Jesteśmy przekonani, że to jest najwłaściwszy sposób uczczenia ofiar tej katastrofy _ - podkreśliła. Jak zaznaczyła, proponowane przez PJN posiedzenie Zgromadzenia Narodowego nie powinno trwać długo, powinno _ mieć wymiar bardzo symboliczny _.

Jarosław Zieliński (PiS) odnosząc się do pomysłu Kluzik-Rostkowskiej powiedział, że ofiary katastrofy należy upamiętniać w _ każdej godnej formie _, jednak musi być to połączone z dążeniem do prawdy o okolicznościach i przyczynach katastrofy smoleńskiej. _ - A tych działań nie widać ani w Sejmie, ani w Senacie, gdy chodzi o większość _ - zaznaczył.

Pytany, czy PiS byłby gotów poprzeć pomysł zwołania uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, odpowiedział: _ - Trudno powiedzieć _ nie _ takim działaniom, bo jednak jest to działanie na rzecz uczczenia ofiar katastrofy _.

Sceptycznie do propozycji PJN podchodzi Paweł Olszewski(PO). Jak zaznaczył, na 10 kwietnia są planowane uroczystości państwowe i organizowanie kolejnej imprezy w parlamencie nie powinno z nimi kolidować. - _ Rocznica tej tragedii nie jest momentem do licytowania się na uroczystości. Należy to tak zorganizować, żeby w pełni uczcić śmierć uczestników katastrofy smoleńskiej _ - podkreślił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;chca;wspolnej;rocznicy;smolenska;prezes;pis;nie,204,0,770764.html) Polacy chcą wspólnej rocznicy Smoleńska. Prezes PiS nie
Poseł PO zaznaczył, że każdy sposób uczczenia tragedii jest dobry, ale, dodał, ważna jest tu także postawa Jarosława Kaczyńskiego. - _ Pragnę przypomnieć, że Jarosław Kaczyński już zadeklarował, że nie będzie brał udziału w żadnych uroczystościach państwowych, więc zwoływanie Zgromadzenia Narodowego w sytuacji, w której nie byłoby PiS byłoby dość karkołomnym pomysłem _ - ocenił Olszewski.

Również przewodniczący klubu PSL Stanisław Żelichowski zwraca uwagę, że 10 kwietnia są już organizowane uroczystości upamiętniające katastrofę smoleńską. _ - Jak każdy zacznie po swojemu organizować, to zrobimy totalny bałagan. To nie jest dobry pomysł _ - powiedział.

Pytany, czy PSL jednak mógłby poprzeć propozycję PJN, odpowiedział: _ - Będziemy o tym dyskutować, natomiast to nie jest pomysł, który by cokolwiek rozwiązywał _. Jednocześnie zaznaczył, że należy przede wszystkim uszanować wolę rodzin ofiar katastrofy.

Sceptyczny wobec pomysłu PJN jest także wiceszef klubu SLD Marek Wikiński. _ - Ja bym wolał tę niedzielę, 10 kwietnia, spędzić z bliskimi przy grobach moich przyjaciół niż na sali sejmowej _ - powiedział Wikiński. Jego zdaniem, pamięć zmarłych w katastrofie parlamentarzystów można by uczcić podczas posiedzenia Sejmu, przypadającego tuż po rocznicy tragedii smoleńskiej (13-15 kwietnia).

Pozytywnie inicjatywę PJN ocenia Paweł Deresz, wdowiec po posłance SLD Jolancie Szymanek-Deresz, która zginęła pod Smoleńskiem. Jego zdaniem, inicjatywa zwołania Zgromadzenia Narodowego 10 kwietnia to _ bardzo dobry pomysł _. _ - Uważam, że najwyższy czas, aby Zgromadzenie, choć raz w tej sprawie przemówiło jednym głosem, dobrym głosem, czczącym wszystkie ofiary _ - powiedział Deresz.

Pytany, czy chciałby być obecny na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, odpowiedział, że tak. _ - O ile nie będę w tym czasie w Smoleńsku, bo jak wiadomo, część rodzin wybiera się do Smoleńska. Trzeba by to jakoś skoordynować, może dzień wcześniej to zrobić, aby nie pozbawiać rodzin możliwości bycia w parlamencie i zobaczenia, że parlament nareszcie w jednej sprawie może być zgodny _ - podkreślił Deresz.

Z kolei Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, pytana czy chciałaby być obecna podczas obrad Zgromadzenia Narodowego, odpowiedziała, że nie. _ - Chciałabym być 10 kwietnia przy grobie mojego męża i na mszy na płycie lotniska, pod warunkiem, że nie będzie tam nikogo z _ czynników oficjalnych _ _ - powiedziała.

Jednocześnie zaznaczyła, że inicjatywę PJN trudno jej ocenić. - _ To bardzo indywidualna sprawa. Rozumiem, że jeśli inni będą chcieli, to dla nich powinno to być _ - powiedziała Merta. Jak podkreśliła, dla niej najważniejsze jest poznanie prawdy o katastrofie smoleńskiej. - _ Dla mnie to jest wciąż czas na wyjaśnianie, na walkę o prawdę, a nie czas na świętowanie _ - dodała.

Oficjalne uroczystości w rocznicę katastrofy smoleńskiej, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, odbyć się mają 10 kwietnia w Warszawie. Z pielgrzymką do Smoleńska wraz z rodzinami, które zadeklarują taką wolę, udać się ma tego dnia pierwsza dama Anna Komorowska.

Własne uroczystości w rocznicę katastrofy zamierza zorganizować PiS. Prezes tej partii Jarosław Kaczyński już zapowiedział, że nie weźmie udziału w oficjalnych obchodach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t100669.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;o;rocznicy;zachowac;rownowage,137,0,766857.html) Komorowski o rocznicy: zachować równowagę Prezydent chce, by obchody 10 kwietnia uwzględniały wrażliwość rodzin ofiar.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t110499.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowska;gotowa;jechac;do;smolenska,163,0,762531.html) Komorowska gotowa jechać do Smoleńska Chodzi o uroczystość z okazji rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiadomo;gdzie;prezes;pis;bedzie;10;kwietnia,163,0,762019.html) Wiadomo, gdzie prezes PiS będzie 10 kwietnia Członkowie PiS mają zamiar uczcić pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej przy grobach jej ofiar.
Tagi: smoleńsk, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz