Notowania

Rosja zamierza przyspieszać współpracę z Polską

Polska dla Rosji zawsze była i pozostanie jednym z najważniejszych partnerów. Choć historia naszych stosunków jest niełatwa, nie możny patrzeć tylko w przeszłość - komentuje rosyjska gazeta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/Flickr)
Walentina Matwijenko

_ Rosja zamierza przyspieszać współpracę z Polską _ - podkreśla rządowa _ Rossijskaja Gazieta _, informując o IV Forum Regionów Polska-Rosja, które poprzedniego dnia zebrało się w Tomaszowicach koło Krakowa.

Relacjonując wystąpienie przewodniczącej Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Walentiny Matwijenko (na zdj.), dziennik wybija, że oświadczyła ona, iż _ Rosja podejmie +adekwatne kroki+, jeśli USA nie będą skłonne do porozumienia w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej w Europie _.

_ Rossijskaja Gazieta _ zauważa, że jednocześnie oznajmiła ona, iż _ Polska dla Rosji zawsze była i pozostanie jednym z najważniejszych partnerów _. _ Choć historia naszych stosunków jest niełatwa, nie możny patrzeć tylko w przeszłość. Niech dysputy historyczne prowadzą zawodowi historycy _ - cytuje dziennik szefową rosyjskiego senatu.

_ Rossijskaja Gazieta _ odnotowuje również, iż zdaniem Matwijenko _ dla normalizacji rozwoju współpracy gospodarczej między Rosją i Polską konieczne jest podpisanie umowy o wzajemnej ochronie inwestycji _. _ Dokument ten został już przedstawiony Polakom. We wtorek zamierza ona omówić go z premierem Donaldem Tuskiem _ - dodaje dziennik.

IV Forum Regionów Polska-Rosja rozpoczęło się w poniedziałek w podkrakowskich Tomaszowicach. Odbywa się pod patronatem izb wyższych parlamentów dwóch krajów. Uczestniczą w nim senatorowie, członkowie Rady Federacji, przedstawiciele polskich województw i regionów Federacji Rosyjskiej, a także miast i gmin.

Tegoroczne Forum, które potrwa do wtorku, poświęcone jest m.in. ochronie środowiska jako czynnikowi rozwoju regionalnego, technologiom miejskim i firmom komunalnym, które mogą stanowić narzędzie rozwoju regionu, a także ustawodawstwu w sferze komunalnej.

Czytaj więcej o stosunku polsko-rosyjskich w Money.pl
Władze faworyzują Rosję. Wszystko kosztem... Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że relacje z Polską nie poprawią się w najbliższym czasie.
Bronisław Komorowski wyciąga rękę do Rosji Umowa ma stworzyć możliwość złagodzenia barier, które stanowi granica Schengen.
Sprawa Katynia w Rosji ciągle czeka na załatwienie Dziś prezydent Miedwiediew, po raz ostatni w swojej kadencji, spotkał się z kremlowską Radą do spraw rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka.
Tagi: stosunki polsko-rosyjskie, rosja, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz