Notowania

równonoc wiosenna
20.03.2014 06:00

Równonoc wiosenna. Jedyny taki dzień w roku

Aby uczcić to wydarzenie, popularna wyszukiwarka stworzyła dziś animowane Google Doodle.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PrntScreen z Google)

Dziś o 17:57 rozpocznie się astronomiczna wiosna, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie Barana. Równonoc to moment, kiedy silniej zaczyna być oświetlana jedna z półkul ziemskich. Aby uczcić to wydarzenie, popularna wyszukiwarka stworzyła dziś animowane Google Doodle.

Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki). Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku - półkula południowa.

Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni - wyjaśnił dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie..

Punkt przecięcia ekliptyki z równikiem, w którym Słońce przechodzi z półkuli południowej na północną, nazywa się punktem Barana (choć obecnie, na skutek zjawiska precesji, nie leży już w gwiazdozbiorze Barana, lecz w konstelacji Ryb). Gdy nasza dzienna gwiazda znajdzie się w tym punkcie, rozpoczyna się astronomiczna wiosna. W tym roku do tego zdarzenia dojdzie w czwartek, 20 marca, o godzinie 17.57 naszego czasu.

_ - Warto tutaj nadmienić, że nie wszystkie planety mają pory roku. Np. oś obrotu Merkurego jest prostopadła do ekliptyki i w każdym dniu roku jego półkule dostają takie same ilości światła. Niemniej, ze względu na brak atmosfery i bliskość Słońca, w trakcie dnia temperatura na jego powierzchni dochodzi do 500 st. Celsjusza, a w nocy spada do -150 _ - powiedział dr Olech.

Tagi: równonoc wiosenna, wiadmomości, kraj, gospodarka, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz