Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruch Palikota: wydłużyć urlop ojcowski do dwóch miesięcy

0
Podziel się:

Pomysł Ruchu jest też szansą dla firm, bo pracownicy będą chcieli pozostać u pracodawcy, który sprzyja rodzinom, nie ma nic przeciwko urlopom macierzyńskim i ojcowskim.

Ruch Palikota: wydłużyć urlop ojcowski do dwóch miesięcy
(Maciej Goclon/East News)
bEUfYxed

Do Sejmu trafił projekt Ruchu Palikota zakładający wydłużenie urlopu ojcowskiego z przysługujących obecnie ojcom dwóch tygodni - do dwóch miesięcy. To prezent na Dzień Ojca - powiedziała wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (RP).

_ - Przygotowaliśmy projekt ustawy wydłużający urlop ojcowski z dwóch tygodni do dwóch miesięcy. Nowością naszego projektu jest również to, że mężczyzna będzie ten urlop mógł wziąć w innym czasie niż kobieta urlop macierzyński bądź wychowawczy _ - podkreśliła Nowicka na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jej zdaniem wprowadzenie proponowanych przez RP zmian przyczyniłoby się do poprawy relacji w związkach, pomogłoby kobietom pozostać aktywnymi na rynku pracy, a także pozwoliłoby nawiązać bliższą więź ojców z nowo narodzonymi dziećmi.

bEUfYxef

Poseł Ruchu Armand Ryfiński przekonywał, że zmiany wpłyną na zmniejszenie dyskryminacji kobiet na rynku pracy. _ W tej chwili niektórzy pracodawcy postrzegają młodą kobietę często jako pracownika obarczonego, w cudzysłowie, pewnym ryzykiem, że może niedługo pójść na urlop macierzyński _ - tłumaczył. W sytuacji, gdy dwumiesięczny urlop będzie przysługiwał ojcom, to _ dyskryminacja na pewno powinna ulec zmniejszeniu _ - ocenił.

Poseł zadeklarował, że docelowo Ruch chciałby, by urlop macierzyński i ojcowski były równe. _ - By walczyć z tym mitem, stereotypem, że kobieta powinna wychowywać dzieci, a mężczyzna zarabiać. Nie. Jeżeli chcą obydwoje pracować, powinni obydwoje pracować i aktywnie uczestniczyć w opiece i wychowywaniu dziecka _ - zaznaczył.

Nowicka podkreślała, że pomysł Ruchu jest też szansą dla firm, bo pracownicy będą chcieli pozostać u pracodawcy, który sprzyja rodzinom, nie ma nic przeciwko urlopom macierzyńskim i ojcowskim.

Posłanka pytana, czy są wyliczenia, ile może to kosztować pracodawców, odparła, że trudno mówić o konkretnych pieniądzach, _ ale na pewno nie będą to kwoty wysokie _. Dodała, że szacuje koszty wprowadzenia zmian na kilkaset tysięcy złotych rocznie.

bEUfYxel

Zwróciła uwagę, że dwa lata temu z urlopów ojcowskich skorzystało ok. 3 tys. ojców, a w ubiegłym roku - 7 tys. _ Więc nie można się spodziewać, że nagle ojcowie zaczną z tej możliwości korzystać masowo, na pewno to będzie pewien proces _ - powiedziała.

Ryfiński ocenił, że firmy praktycznie nic nie stracą na wprowadzeniu zmian. _ Bo mamy umowy na zastępstwo, więc jest możliwość zastąpienia tego pracownika, te koszty poniesie ZUS _ - mówił.

Nowicka pytana, czy urlop przepadłby w razie niewykorzystania przez ojca, potwierdziła. _ Tak. W tej chwili to jest urlop dobrowolny dla ojców. Docelowo oczywiście chcielibyśmy, by ten urlop ojcowski był również obowiązkowy, ale to musi potrwać _ - dodała.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami matki mogą wykorzystać 24 tygodnie urlopu, zaś ojcowie - 2 tygodnie.

bEUfYxem
Czytaj więcej o Ruchu Palikota w Money.pl
Wnioskują o dłuższy urlop dla mężczyzn Ruch Palikota proponuje, by mężczyzna mógł wziąć urlop ojcowski w innym czasie niż kobieta - macierzyński bądź wychowawczy.
Nowicka przeszła. Szantażowali krzyżem Kandydatura Wandy Nowickiej przepadła w pierwszym głosowaniu. W drugim Platforma wolała ją niż Beatę Kempę.
Mamy fatalne wieści dla Ruchu Palikota Gdyby wybory odbyły się w czerwcu, frekwencja wyniosłaby 60 proc.
bEUfYxeG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)