Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tablica
14.04.2011 12:34

Są pomysły na smoleńską tablicę

Zuzanna Kurtyka proponuje by trafiła do Muzeum Katyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Pacewicz)

*Zuzanna Kurtyka ze stowarzyszenia _ Katyń 2010 _ chciałaby, aby tablica zdjęta przez władze rosyjskie z kamienia w smoleńsku trafiła do Muzeum Katyńskiego. *

Władze rosyjskie przekazały polskim konsulom w Smoleńsku tablicę, którą w listopadzie na miejscu tragedii umieściły rodziny ofiar. Tablica w najbliższym czasie wróci do kraju.
Zuzanna Kurtyka wdowa po prezesie Instytutu Pamięci Narodowej Januszu Kurtyce zaznaczyła, że Muzeum Katyńskie byłoby dobrym miejscem do umieszczenia tej tablicy.

Powiedziała jednocześnie, że nie może sama zdecydować co dalej z tablicą i będzie to wspólna decyzja rodzin. Jej zdaniem dla Muzeum Katyńskiego byłby to honor mieć wśród eksponatów tę symboliczną tablicę.

Obecnie trwa budowa nowego Muzeum Katyńskiego, które powstanie w warszawskiej Cytadeli. Otwarcie muzeum nastąpi w kwietniu 2013 roku. Wcześniej - już w tym roku - otwarta zostanie ekspozycja z dawnego Muzeum Katyńskiego w Muzeum Wojska Polskiego. Jego dyrektor profesor Janusz Cisek uważa, że pamiątkowa tablica będzie mogła zostać włączona do ekspozycji.

Z kolei Andrzej Melak brat prezesa Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka powiedział, że bardzo wiele lokalnych środowisk chce umieścić kopię tablicy w wielu miejscach w Polsce. Andrzej Melak zapewnił, że jest na to zgoda rodzin, które będą jedynie oczekiwać gdzie i kiedy takie tablice będą odsłaniane.

Usunięta tablica - zawieszona jesienią ubiegłego toku przed przedstawicieli kilku rodzin smoleńskich - informowała, że ofiary katastrofy zginęły _ w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 roku _.
Władze obwodu smoleńskiego decyzję o zdjęciu polskiej tablicy motywowały koniecznością zmiany tablicy na nową, w języku rosyjskim i polskim.

Na nowej dwujęzycznej tablicy znajduje się napis: _ Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t135201.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;przed;trybunal;za;tablice,117,0,811637.html) Tusk przed Trybunał za tablicę? Mariusz Kamiński z PiS nie wyklucza złożenia takiego wniosku z następnej kadencji Sejmu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sikorski;nie;mamy;sobie;nic;do;zarzucenia,215,0,810967.html) Sikorski: Nie mamy sobie nic do zarzucenia MSZ uważa, że nie mogło nic zrobić w sprawie skandalu wokół tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską.
Tagi: tablica, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz